Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Χολαργός – ΓΣΛ Φάρος 53-66

Χολαργός – ΓΣΛ Φάρος 53-66

gsl faros

Αν και ο Χολαργός του έβαλε δύσκολα ο  ΓΣΛ Φάρος νίκησε με 66-53 και πήρε την πρόκριση για την 3η “στροφή” της β΄φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο ΓΣΛ Φάρος πήρε από την πρώτη περίοδο το προβάδισμα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, αν και στο τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους.

Ο Χολαργός μπήκε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 7-2. Στη συνέχεια, όμως, τα πράγματα κύλησαν διαφορετικά, καθώς ο ΓΣΛ Φάρος ανέβασε την απόδοση του και προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά (9-19). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στους 4 (17-21), αλλά γρήγορα και πάλι η διαφορά ανέβηκε (24-36), ενώ έφτασε μέχρι και τους 18 (26-44).Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Άγγελος Τσάμης ένιωσε ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παρκέ.

Σ΄εκείνο το σημείο ο Χολαργός έκανε την αντεπίθεση του και με επί μέρους σκορ 24 -8 μείωσε στους 2 (50-52). Ο ΓΣΛ Φάρος στα τελευταία λεπτά έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δέχτηκε μόλις 3 πόντους και κατάφερε τελικώς να επικρατήσει με 66-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 26-44, 46-50, 53-66.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Καφαντάρης, Τζακόπουλος 7 (1/9 τριπ.), Τσιλούλης 14 (0/7 τριπ.), Παπανικολάου 13 (16 ριμπ.), Παπαντωνάκος 5 (1), Μοτσενίγος 6, Κομποδιέτας 5 (1/6 τριπ.), Τσάμης 3.
ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ, Ουέιρ 10, Παπαμακάριος 11 (3/6 τριπ.), Μαραγκός 10 (1), Μουράτος 2, Κόνερ, Χατζηκυριακίδης, Σαφτεναάρ 13 (12 ριμπ.), Βαβάτσικος 8 (1/1 τριπ., 6 ριμπ.), Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου 9 (1), Φορμπς 3 (1).