Κεντρική Basket League Ρέθυμνο ΑΠΟΕΛ – Ρέθυμνο 79-83

ΑΠΟΕΛ – Ρέθυμνο 79-83

rethimno apoel

rethimno apoelΤο Ρέθυμνο κατάφερε να επικρατήσει (79-83) στα τελευταία λεπτά του ΑΠΟΕΛ και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο “Ζιβανάρειο Κυπέλλο” της Λευκωσίας.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν ο Μούντι με 28 πόντους, ενώ ο Γκούντγουιν ακολούθησε με 13. Από την ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη, ο Μπέικερ είχε 21 πόντους.

Η ομάδα της Κρήτης πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα προηγούμενη 12-26, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 33-41. Το ΑΠΟΕΛ επανήλθε στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε 55-58 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Οι Χριστοδούλου και Μέντλοκ ήταν καθοριστική στο να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 33-41, 55-58, 79-83

ΑΠΟΕΛ (Κωνσταντινίδης): Γκάρι, Φλέμινγκ 6, Πηλάβας 2, Ιερωνυμίδης 1, Κούνας 21(11 ασίστ), Μουρ 11, Κασιώρης, Χάρις 17, Μπέικερ 21.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 13, Μέντλοκ 8, Κώττας 4, Χριστοδούλου 4, Μούντι 28(5 τρ), Γιαννόπουλος 9 ,Ρόμπερτσον 7, Έντουαρντς 2.