Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Τουρκία – Ελλάδα 57-62

Τουρκία – Ελλάδα 57-62

ellada tourkia

Οι αδερφές Τσινέκε πήραν από το χέρι την Εθνική ομάδα και την οδήγησαν στην σημαντική επικράτηση με 62-57, για την δεύτερη αναμέτρηση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ U18.

Η Εθνική μας ομάδα δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 8-2. Όμως γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 13-15. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ τη δεύτερη περίοδο, ωστόσο η ελληνική ομάδα κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (26-30).

Το μπλακ άουτ της Εθνικής μας στο τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στις τουρκάλες να καταφέρουν ένα σερί 9-0 και να προηγηθούν με 35-32. Η ελληνική αντεπίθεση έφερε την ισοπαλία 37-37, ωστόσο η τουρκική ομάδα βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ με το σφύριγμα της λήξης της περιόδου (40-39).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Η Τουρκία έφθασε να προηγείται με +5 (44-39), όμως με ένα σερί 7 πόντων η Εθνική μας πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 44-46. Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 46-46, όμως από εκείνο το σημείο και μετά η Ελλάδα προηγούνταν συνεχώς στο σκορ φθάνοντας την διαφορά και στο +7 (50-57), 1’50΄΄πριν τη λήξη.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της διοργάνωσης που φιλοξενείται στην πόλη Σοπρόν η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει αύριο (7/8) την Ουγγαρία (19.00).

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 26-30, 40-39, 57-62.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Άκερ): Γιουνέρ 16, Γιλντιζάν 7, Σαχίν, Ουλντέ, Ουγιούρ 3 (1), Ταζάρ 1, Τασκίν, Γιλντίζ 4, Κούρτεμεζ, Αλπέρ 26 (5), Τοπκού, Γεζγκιν.
ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Κοντογεώργου 6 (1), Τσινέκε Ε. 23 (1), Τζανετάτου 2, Αναστασοπούλου 8, Τσινέκε Κ. 15 (1), Παναγιωτοπούλου 4, Κούκη 4, Χατζηβασιλείου, Πράπα, Στούπα.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Εθνικές

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…