Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Σερβία-Γεωργία 66-68

Σερβία-Γεωργία 66-68

serbia georgia

Η Γεωργία φαίνεται πως είναι η ευχάριστη έκπληξη του Τουρνουά Ακρόπολις, αφού μετά την νίκη επί της Ελλάδας υπέταξε και την Σερβία με 68-66, για την δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12-2, όμως οι Γεωργιανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 20-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετική ροή, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ και προσπέρασαν με 32-31, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 36-36.

Οι Σέρβοι πήραν και πάλι το προβάδισμα χωρίς όμως να έχουν διαφορά ασφαλείας και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +5 (55-50). Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης είχε μεγάλο ενδιαφέρον, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 39′, όμως ο Σανάτζε με τρίποντο έκανε το 68-65, 44” πριν το τέλος. Στην συνέχεια ο Μπογκντάβοτις ευστόχησε σε μία βολή για το 68-66, όμως ο Λούσιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση και οι Γεωργιανοί πήραν την νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σενγκέλια με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ άλλους 10 πόντους πρόσθεσε ο Σανάντζε. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Μαριάνοβιτς και Μπογκντάνοβιτς με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-36, 55-50, 66-68.
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 6 (4 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 14, Λούτσιτς (4 ριμπ.), Μιλοσάβλιεβιτς 2, Μπίρτσεβιτς 3, Μίτσιτς, Γκούντουριτς 7, Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 8 (9 ριμπ.), Μαριάνοβιτς 19 (8 ριμπ.).
ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ντίξον 8, Γκαμκρελίντζε, Μπόισα, Τσιντσάντζε 9 (5 ασίστ, 6 λάθη), Σερμαντίνι 8 (4 ριμπ.), Σανάντζε 10, Μαρκοϊσβίλι 6, Μπερισβίλι, Σενγκέλια 21 (14 ριμπ.), Μπιτάντζε 6 (4 ριμπ.), Λονταρίντζε.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Εθνικές

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…