Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ουγγαρία – Ελλάδα 87-63

Ουγγαρία – Ελλάδα 87-63

ougaria ellada

Η Εθνική Νεανίδων γνώρισε την βαριά ήττα με 87-63 από την Ουγγαρία και κατέλαβε την τρίτη θέση στον όμιλο, ενώ στην φάση των 16 θα βρει απέναντί της την Ουκρανία, για το Ευρωμπάσκετ U18.

Οι παίκτριες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση και έδωσε το δικαίωμα στις Ούγγρες να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (23-12). Στη δεύτερη περίοδο οι Ελληνίδες προσπάθησαν να κλείσουν την ψαλίδα, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη και οι γηπεδούχες συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 42-28.

Στην επανάληψη οι Ούγγρες ανέβασαν ταχύτητα και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα αντίδρασης στην Εθνική μας. Η αμυντική τους λειτουργία δεν άφησε τις Ελληνίδες να κάνουν το παιχνίδι τους και το σκορ έκλεισε στο 69-48. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, αφού ο νικητής είχε κριθεί ήδη, με το τελικό σκορ να είναι το 87-63.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μπάλογκ): Πουζτάι 12(2), Ζουκόρ 2, Κανιάσι 6, Λέλικ 14(2), Μπόρος 1, Γέρεμπεν 9, Βάργκα 2, Γιουχάζ 25(1), Κάραγκιτς 5, Ντολ, Μέρεζ 4, Κόβακς 7.
ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Τζανετάτου 2, Τσινέκε Κ. 8(2), Τσινέκε Ε. 10(1), Μυλωνάκη 6(1), Στούπα, Πράπα 12, Κούκη 8, Χατζηβασιλείου 2, Παναγιωτοπούλου 2, Αναστασοπούλου 6, Τσιχλάκη, Κοντογεώργου 7.
Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-28, 69-48, 87-63.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…