Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ουκρανία – Ρουμανία 91-57

Ουκρανία – Ρουμανία 91-57

oukrania roumania

Η Ουκρανία συνάντησε αντίσταση μόλις για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Ρουμανία και αφού πάτησε γκάζι, στη δεύτερη περίοδο πήρε τη νίκη με 91-57, στο μικρό τελικό του Τουρνουά της Πάτρας.

Ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο και μετά η Ουκρανία κατάφερε να βρει το ρυθμό που ήθελε, δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο από τους Ρουμάνους, χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά που αυξανόταν. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 24-20, με τους Ουκρανούς να κάνουν ένα επιμέρους 25-7 στη δεύτερη, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά τον αγώνα με λύσεις στην επίθεση και ξεκάθαρη υπεροπλία στο ριμπάουντ (25-13). Η διαφορά ανέβηκε στους 30 πόντους (71-41, 31’) και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό 91-57 για να πάρει και τυπικά τη νίκη η Ουκρανία.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πουστοζνόνοφ και Οτβερτσένκο με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Ρουμανία μοναδικός που διασώθηκε ο Μαντάκε με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-27, 69-41, 91-57.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μουρζίν): Πουστοζνόνοφ 15, Κολτσένκο 9, Λουκάσοφ 5, Οτβερτσένκο 13,  Κορνιένκο 2, Μπομπρόφ 7, Ζάϊτσεφ 9, Πουστοβίι 10 , Κόνιεφ 7, Μίσουλα 14.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Τέντερ): Μαντάκε 14, Ορμπεάνου, Πατρισόρ, Λι Ουότσον 10, Παλίτσιους 9, Μολντοβεάνου 4, Πόπα , Ολά 6, Νικοάρα 7, Κάτε 1, Νικολέσκου 6, Τόροκ, Μπάτσιου.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…