Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Μαυροβούνιο – Ελλάδα 81-83

Μαυροβούνιο – Ελλάδα 81-83

maurovounio serbia

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική Ελλάδος στο τουρνουά του Βελιγραδίου, επικρατώντας με 83-81 του Μαυροβουνίου. “Ηγετική” εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Νίκος Παππάς, Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Σλούκας.

Ο Κώστας Μίσσας άφησε εκτός τους Μπουρούση, Μήτογλου και Λαρεντζάκη, ενώ ο “Greak Freak” έκανε ντεμπούτο με τη “γαλανόλευκη”. Το Μαυροβούνιο ‘έβαλε δύσκολα” στην Εθνική, η οποία με πρώτο σκόρερ τον άσσο των Μπακς και καθοριστικό τον Νίκο Παππά έφτασε στη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετκούνμπο είχε 20 πόντους, ενώ ο Νίκος Παππάς ακολούθησε με 17. Ο Γιώργος Πρίντεζης πρόσθεσε 14, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 11. Από τους ηττημένους, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νίκολα Ιβάνοβιτς είχε 22 πόντους, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς 18.

Επόμενο φιλικό για την Εθνική, αύριο (22:00, 12/08) με τη Σερβία.

Οι Μαυροβούνιοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και με «αιχμή του δώρατος» τον Βούτσεβιτς, προηγήθηκαν με 8-4 στο 4’. Με τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Καλάθη η ελληνική ομάδα μείωσε σε 10-8, ωστόσο με το τρίποντο του Ράις στη λήξη του χρόνου, το Μαυροβούνιο έφτασε στο +5 (13-8) στο 6’.

Στο παιχνίδι πέρασε για πρώτη φορά ο Γιάννης Άντετοκούνμπο στη θέση του Κώστα Παπανικολάου. Ο Νίκος Παπάς με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 14-13, ωστόσο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Νίκολα Ιβάνοβιτς, οι αντίπαλοι έφτασαν και πάλι στο +5 (18-13).

Η πρώτη περίοδος τελείωσε 20-18, με τον Γιώργο Πρίντεζη να σκοράρει. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τρίποντο του Σλούκα η Εθνική πέρασε μπροστά με 20-21, ενώ στη συνέχεια το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο σε όλη τη δεύτερη περίοδο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει αρκετές προσπάθειες και να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων. Ο «Greak Freak” με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα με 26-28, ωστόσο ο Ράις με όμορφο καλάθι έκανε το 28-28 στο 15’. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σκορ, με τον Πρίντεζη με καλάθι στην εκπνοή να δίνει προβάδισμα  με 36-38 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο, η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 36-40, όμως, ο Βούτσεβιτς είχε απάντηση και με τέσσερις ισάριθμους πόντους έκανε το 40-40 στο 23’.

Βγάζοντας δύο καλές άμυνες, η Εθνική ξέφυγε και πάλι με 4 (42-46), με τους Τζούρισιτς και Ιβάνοβιτς να απαντάνε και να ισοφαρίζουν σε 46-46. Οι παίκτες του Τάνιεβιτς έβρισκαν το το δρόμο προς το καλάθι, όμως με τέσσερις σερί πόντους του Αγραβάνη οι παίκτες του Κώστα Μίσσα προηγήθηκαν 53-55 πήρε και πάλι το προβάδισμα.

Με δύο βολές ο Νίκος Παππάς έκανε το 53-57, ενώ με φοβερό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο, η Εθνική προηγήθηκε με 53-59 στην τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη  περίοδο, μεε τρίποντο ο Σλούκας έκανε το 54-62, με τον Βούτσεβιτς να μειώνει σε 60-62 στο 33’. Η Εθνική ομάδα ανέβασε τη διαφορά στους 7 (64-71), ωστόσο μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Σλούκα, το Μαυροβούνιο μείωσε σε 69-71.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 71-77, ωστόσο με μεγάλο τρίποντο ο Ιβάνοβιτς έκανε το 74-77 στο 38′. Ο Ντούμπλιεβιτς μείωσε σε 76-77, ωστόσο μια τρίποντη “βόμβα” από τον Νίκο Παππά, η Ελλάδα προηγήθηκε 76-80.

Οι Μαυροβούνιοι μείωσαν σε 78-80 με βολές του Ιβάνοβιτς, με τον Κώστα Σλούκα να πάει στις βολές. Ο Σλούκας έκανε το 78-82, ωστόσο ο Ιβάνοβιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 81-82.

Ο Ράις έκανε φάουλ στον Παππά, με τον Έλληνα γκαρντ να αστοχεί στην πρώτη βολή και με τη δεύτερη να κάνει το 81-83 10″ πριν από το φινάλε. Ο Ιβάνοβιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση και η Εθνική πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 53-59, 81-83

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Τάνιεβιτς): Βούτσεβιτς 18, Μιχαΐλοβιτς, Σέχοβιτς 3(1), Παβλίσεβιτς, Ράντοντσιτς 3(1), Τζουκάνοβιτς 5(1), Ράις 6(1), Τοντόροβιτς 3, Τζούρισιτς 5(1), Ντούμπλιεβιτς 10(1), Μπάροβιτς 6, Ιβάνοβιτς 22(3).

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 4, Σλούκας 11(3), Παππάς 17(1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 9(1), Μάντζαρης, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 1, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο Γ. 20, Αντετοκούνμπο Θ.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Εθνικές

Μαγικό φινάλε και 2-0 οι Νικς με απίθανη ανατροπή

Φινάλε με δύο τρίποντα και 2-0 οι Νικς. Άλλη μια επική ματσάρα παρακολουθήσαμε στο Madison…