Κεντρική Eurobasket Ιταλία – Ισραήλ 69-48

Ιταλία – Ισραήλ 69-48

Με το δεξί μπήκε στο Ευρωμπάσκετ η Ιταλία, η οποία επικράτησε του Ισραήλ με 69-48. Κορυφαίοι για τη “σκουάντρα τζούρα” οι Μάρκο Μπελινέλι και Λουίτζι Ντατόμε.

Σε αντίθεση με Λιθουανία και Γαλλία, η Ιταλία δεν την “πάτησε” στην πρεμιέρα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη κόντρα στο Ισραήλ. Οι Ισραηλινοί πρόβαλαν μικρή αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα κυριάρχησε στο σκορ και στα τελευταία λεπτά ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20.

Πρώτος σκόρερ για την ιταλική ομάδα ήταν ο Μάρκο Μπελινέλι με 18 πόντους, ενώ ο Λουίτζι Ντατόμε είχε 16. Από τους ηττημένους, ο Όμρι Κάσπι με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ πάλεψε αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μπήκε από την αρχή δυνατά και με καλάθι του Μέλι προηγήθηκε 13-5. Το Ισραήλ έτρεξε ένα σερί 8-0, ισοφαρίζοντας σε 13-13, ωστόσο η Ιταλία προηγήθηκε με 21-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπελινέλι έδωσε στην ομάδα του διαφορά 10 (30-20) πόντων, όμως, η ομάδα του Ερέζ Εντελεστάιν με ένα 8-0 μείωσε σε 30-28.Ο Μπελινέλι έκανε το 36-30, με τον Μέκελ να γράφει το 36-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η «σκουάντρα τζούρα» είχε σταθερά το προβάδισμα το οποίο χάρη στους Αραντόρι και Κουζίν έφτασε στους 11 (51-39) στο τέλος της περιόδου.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί παρέδωσαν τα όπλα, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να μην δυσκολεύεται να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-32, 51-41, 69-48

ΙΤΑΛΙΑ (Μεσίνα): Χάκετ 7(1), Μπελινέλι 18(6), Αραντόρι 3, Φίλοϊ 12(2), Μπίλιγκα, Μέλι 9, Κουζίν 4, Τσιντσαρίνι, Αμπάς, Μπάλντι Ρόσι, Μπερνς, Ντατόμε 16(4).

ΙΣΡΑΗΛ (Έντελσταϊν): Χάουελ 9, Ντόσον 5(1), Μέκελ 8, Ελιγιάχου 4, Κάσπι 18(9ριμπ.), Πνίνι, Χαλπερίν, Μπλάιζερ, Τιμόρ, Οχαγιόν 4.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Eurobasket

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 81-65

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με σκορ 81-65 της Χάποελ Ιερουσαλήμ και προκρίθηκε στον τελι…