Κεντρική Διεθνή Η Σλοβενία νίκησε τη Φινλανδία

Η Σλοβενία νίκησε τη Φινλανδία

slovenia finlandia eurobasket u18

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ U18 πήρε η Σλοβενία, καθώς στην τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου επικράτησε της Φινλανδίας με 90-80. Αυτή η νίκη “βοήθησε” και την Εθνική μας, διότι ακόμη κι αν ηττηθεί από τη Λιθουανία θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του ομίλου.

H πρώτη περίοδος του αγώνα ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο ισόπαλες (24-24). Το ίδιο συνεχίστηκε και στο δεύτερο, αλλά η Σλοβενία κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (41-44).

Η Σλοβενία στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κρατήσει τα ηνία στο σκορ και έφτασε στην πρώτη της νίκη (80-90) και ολοκλήρωσε την παρουσία της στον όμιλο με ρεκόρ 1-2, όπως και η Φινλανδία.

Η Ελλάδα, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία στις 21:15.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-44, 60-66, 80-90