Κεντρική Eurobasket Γαλλία – Φινλανδία 84-86

Γαλλία – Φινλανδία 84-86

finlandia gallia

“Βόμβα” από τη Φινλανδία, η οποία με καλάθι του Τζάμαρ Γούιλσον “ξέρανε” τη Γαλλία, επικρατώντας στην παράταση με 84-86 στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ. Μοιραίος ο Ντε Κολό που καθυστέρησε στην τελευταία επίθεση.

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται στο Ευρωμπάσκετ, καθώς μετά τη νίκη της Γεωργίας κόντρα στη Λιθουανία, ήρθε η Φινλανδία να κάνει ακόμα πιο μεγάλη, επικρατώντας σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι της Γαλλίας, η οποία θεωρείται φαβορί για το χρυσό.

Οι “τρικολόρ” δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αφού ο Ντε Κολό αστόχησε σε τρίποντο. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν με πρωταγωνιστές του Τζαμάρ Γουίλσιρ και Λάουρι Μαρκάνεν έριξε στο “καναβάτσο” την ομάδα του Βενσάν Κολέ.

Ο Μαρκάνεν είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ οι Σαλίν και Κότι πρόσθεσαν 14. Ο Γουίλσon είχε 12 πόντους, ωστόσο πέτυχε το νικητήριο καλάθι που έκρινε το παιχνίδι.

Από τη Γαλλία, η οποία είναι η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδος, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 25 πόντους, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό 21.

Οι Φινλανδοί έδειξαν από νωρίς τα «δόντια» τους , παρουσιάζοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο από τα πρώτα λεπτά. Οι Γάλλοι έκαναν κακές επιθέσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Φινλανδία χάρη σε βολές του Τζαμάρ Γουίλσον να  προηγείται με 15-23 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βενσάν Κολέ αντέδρασε και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε 25-23. Ο Ερτέλ με τρίποντο έκανε το 33-26, ωστόσο οι Γάλλοι δεν έχτισαν διαφορά, αφού με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ο Σαλίν διαμόρφωσε το 33-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χέντρικ Ντέτμαν πήρε το προβάδισμα και με καλάθι του Σαλίν προηγήθηκε 33-40. Η Γαλλία με συνεχόμενους πόντους του Ντε Κολό ισοφάρισε σε 44-44 και με τον άσσο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας να συνεχίζει το επιθετικό ρεσιτάλ, οι «τρικολόρ» βρέθηκαν στο +4 (53-49) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Γαλλία συνέχιζε να έχει «κεφάλι» στο σκόρ», ωστόσο η Φινλανδία βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής. Μπορεί με τρίποντο ο Ντιαό έκανε το 65-56, όμως, η Φιλανδία δεν κατέθεσε τα όπλα και με τρίποντο του Μαρκάνεν μείωσαν σε 70-67  1:46’ πριν από το φινάλε.

Ο Σαλίν με τρίποντο έκανε το 70-70, με τον Φουρνιέ να κάνει το 70-72 33” πριν από το φινάλε. Ο Τζαμάρ Γουίλσον με όμορφο λει απ έκανε το 72-72 15” πριν από το φινάλε και η τελευταία επίθεση άνηκε στη Γαλλία.

Ο Ντε Κολό δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στη Γαλλία και το ματς πήγε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Φινλανδοί πήραν το προβάδισμα και χάρη στους Λι και Μαρκάνεν προηγήθηκαν 74-77.

Ο Ντε Κολό με λει απ μείωσε σε 78-79, ωστόσο ο Γουίλσον με πολύ όμορφη προσπάθεια έκανε το 78-79.

Ο Ντε Κολό έκανε το 79-81,ωστόσο η τρίποντη βόμβα του Μαρκάνεν έκανε το 79-83 1: 15’ πριν από το φινάλε. O Ντιαό μείωσε σε 81-84, η Φινλανδία δεν μπόρεσε να κάνει επίθεση και ο Φουρνιέ με τρίποντο έκανε το 84-84 26” πριν από το φινάλε.

Ο Γουίλσον έκανε το 84-86 5″ πριν από το φινάλε, ο Ντε Κολό έκανε air boll και η Φινλανδία πήρε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-32, 53-49, 72-72, (πρτ.) 84-86.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν, Ερτέλ 10 (2), Λοβέρν 4, Φουρνιέ 25 (2), Ντε Κολό 21, Ντιό 9 (1), Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 6, Τουπάν, Τζάκσον 7 (1).
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 8 (2), Χαφ 6, Λι 4, Σαλίν 14 (1), Κότι 14, Κόπονεν 4, Νούτινεν 2, Ράνικο, Μάρκανεν 22 (2), Γουίλσον 12 (1), Μέρφι.