Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Ρουμανία 111-60

Ελλάδα – Ρουμανία 111-60

ellada roumania paides

ellada roumania paidesΜε τον Ανδρέα Τσουμάνη να “οργιάζει”, η Εθνική Παίδων διέλυσε με 111-60 τη Ρουμανία, κάνοντας το 3Χ3 στο Eurobasket U16 Β’ Κατηγορίας. Επόμενη αντίπαλος για τη “γαλανόλευκη” η Ισλανδία.

Η ελληνική ομάδα βρήκε μικρή αντίσταση στα πρώτα λεπτά της περιόδου, ωστόσο στη συνέχεια “πάτησε γκάζι” και προηγήθηκε με 28-15 στο 10′. Στο δεύτερο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα “πετούσε” φωτιές” στην επίθεση, ενώ με όπλο την εξαιρετική του άμυνα προηγήθηκε με 62-27.

Παρότι το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι Έλληνες παίκτες δεν κατέβασαν ρυθμό, συνεχίζοντας να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ, με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 94-44.

Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική πέρασε του 100 πόντους, φτάνοντας άνετα στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τη “γαλανόλευκη” ήταν ο Ανδρέας Τσουμάνης, ο οποίος σημείωσε double-double (20 πόντοι και 12 ριμπάουντ).

Εξαιρετικός ήταν κι ο Νίκος Ραγκαβόπουλος, ο οποίος πρόσθεσε 17 πόντους, 13 είχε ο Κλωνάρας και 11 ο Σωτηρίου. Ο Γκαβριλοάια με 14 πόντους ήταν ο κορυφαίους από τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 62-27, 94-44, 111-60.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Ρογκαβόπουλος 17, Τσουμάνης 20 (12ριμπ.), Καραϊσκος 5, Κλωνάρας 13 (6κλ.), Βλάσιος 4, Κωστίκας 4, Λαναράς 5 (9ριμπ., 5ασ.), Κάδρας 8, Σιδηροηλίας 9, Σταυρακούκας 9, Σωτηρίου 11, Ταζόπουλος 7.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ολτεάνου): Γκαβριλοάια 14, Ραντουλέσκου, Ντιμιτρέσκου 11, Λούνγκου 10, Τσαρκοάνα, Γκράσου, Πέντσιου 2, Ουνίτου, Βαλεάνου 8, Βασίλε 8, Ντουίτσα 5, Κοτοάρα 2.