Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Ουκρανία 78-63

Ελλάδα – Ουκρανία 78-63

ellada oukrania

Με κορυφαίο τον Ρογκαβόπουλο (28 πόντους) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Ελλάδα επικράτησε με 78-63 απέναντι στην Ουκρανία και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ U16 Β’ Κατηγορίας.

Η Εθνική μας μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βελτιώθηκε αισθητά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Ουκρανούς. Έτσι πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάζεται άλλη μια νίκη σε δύο ματς προκειμένου να πάρει το εισιτήριο της ανόδου για την Α’ Κατηγορία.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης συμβάδιζαν στο σκορ (7-7), όμως ο Ρογκαβόπουλος έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα με 9-7, στο 6’. Ο Σεμέτοφ με τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά με 10-9, όμως ο Σωτηρίου απάντησε άμεσα για το 11-10. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάτησε γκάζι και με σερί 7-0 βρέθηκε να προηγείται με 18-10, στο 9’, μετά το καλάθι του Ταζόπουλου. Ο Κλωναράς με μία εύστοχη βολή έκανε το 19-12, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η Εθνική μας προηγήθηκε με 9 πόντους (23-14) στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως οι Ουκρανοί βρήκαν τον τρόπο και μάζεψαν τη διαφορά και με το καλάθι του Σίντορουκ βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (25-22). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει για τα καλά και πάλι στο παιχνίδι και το τρίποντο του Μέλνικ μείωσε εκ νέου σε 29-27, με τον Βλάσιο να απαντάει άμεσα για το 31-27, στο 15’. Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν σε 34-34 και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (37-34), χάρη στο τρίποντο του Μέλνικ. Ο Σερχέιεφ σκόραρε ξανά για το 41-36, όμως 4 συνεχόμενοι πόντοι της Ελλάδας μείωσαν σε 41-40, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ρογκαβόπουλος στην έναρξη του δεύτερου μέρους έφερε και πάλι την ομάδα του μπροστά με 43-41, ενώ ο ίδιος έκανε και το 46-43, στο 24’. Ο Ραντσένκο μείωσε σε 46-45 με δύο βολές, με τον Κλωναρά να απαντά άμεσα για το 48-45. Τα καλάθια των Σωτηρίου και Σιδηροηλία έδωσαν διαφορά ασφαλείας (55-48), στην Ελλάδα, στο 28’. O Καραϊσκος με δύο βολές έκανε το 57-50 και ο Κόβλιαρ με τρίποντο διαμόρφωσε το 57-53, για την τρίτη περίοδο.

Ο Καραϊσκος συνέχισε από εκεί που έμεινε και στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και με λέι απ σκόραρε για το 60-53, στο 32’. H Ελλάδα με σερί 12-0 ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (75-58), με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Οι Ουκρανοί μετά από αρκετή ώρα βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Ζαρίκοφ να κάνει το 75-60, στο 37’. Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Μελνίκ με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 78-63.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα οι Ρογκαβόπουλος και Κλωναράς με 28 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Κόβλιαρ και Ρομανόφσκι με 17 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 40-41, 57-53, 78-63.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Ρογκαβόπουλος 28 (8ρ), Τσουμάνης 6, Καραϊσκος 11 (8ρ, 2κ), Κλωνάρας 13 (7ρ, 5 α), Βλάσιος 5, Κωστίκας, Λαναράς 2, Κάδρας, Σιδηροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Σωτηρίου 7 (3κλ), Ταζόπουλος 2.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Χαρτσένκο): Τσερνέχα 10, Μέλνικ 7, Ζάιετς 2, Ραντσένκο 2, Ρομανόφσκι 9, Ζαρίκοφ 2, Σιντόρουκ 7, Σεμέτοφ 3, Σεργέιεβ 4, Κοτσιούρα, Κόβλιαρ 17, Ποσάμπλια.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Εθνικές

Με 50αρα Εμπίντ μείωσαν τη σειρά σε 2-1 οι Σίξερς

Ο Εμπίντ έκανε τα πάντα, σκόραρε 50 πόντους και έδωσε τη νίκη στους Σίξερς Ο Τζοέλ Εμπίντ …