Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Λιθουανία 61-81

Ελλάδα – Λιθουανία 61-81

ellada lithouania

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βελίτσκα (20 πόντους) η Λιθουανία διέλυσε την Ελλάδα με 81-61, για την αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ U18. To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τερμάτισε στην δεύτερη θέση και θα βρει απέναντι της την Λετονία για την φάση των “16” (2/8, 21:15).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 6-6, στο 3’. Ο Βένσκους ανέλαβε δράση εκείνη τη στιγμή και με δύο προσωπικά καλάθια έφερε την ομάδα του στο +4 (12-8), στο 5’. Η Εθνική μας με δύο βολές του Μωραΐτη και ένα κάρφωμα του Γιώργου Καλαϊτζάκη έφερε και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία, 12-12. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ήταν αρκετά συγκεντρωμένο αμυντικά και έδωσε το δικαίωμα στον Ουλέτσκας να σκοράρει 5 σερί πόντους και να κάνει το 17-12. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου και πάλι έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε εκ νέου σε 20-20 χάρη στο καλάθι του Καλαϊτζάκη στον αιφνιδιασμό. Ο Αρσενόπουλος ευστόχησε στην τελευταία επίθεση της Ελλάδας και έκανε το 25-22 που ήταν το σκορ της πρώτη περιόδου.

Ο νεαρός γκαρντ συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο δεκάλεπτο και σκόραρε ξανά για το 27-22, όμως ένα σερί 5-0 από τους Λιθουανούς θα φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (27-27), χάρη σε τρίποντο του Βασιλιάουσκας. Ο Βελίτσκα ευστόχησε σε δύο βολές και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (31-27), στην ομάδα του, στο 15’. Ο Καμπερίδης με κλέψιμο και γρήγορο καλάθι έδωσε ανάσα στην κολλημένη επίθεση της Ελλάδας, για το 31-29. Οι Βελίτσκα και Ουλέτσκας κάπου εκεί “έπιασαν” δουλειά και ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (36-29), στο 17’. Η Εθνική μας ομάδα έδειχνε βραχυκυκλωμένη και οι Λιθουανοί το εκμεταλλεύτηκαν σε κάθε ευκαιρία και έφτασαν ακόμη και στο +15 (45-30), λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ενώ ο Καλαϊτζάκης με μία βολή διαμόρφωσε το 45-31 για το πρώτο μέρος.

H Εθνική προσπάθησε να αντεπιτεθεί στη τρίτη περίοδο και μείωσε χάρη σε καλάθι του Γιώργου Καλαϊτζάκη, σε 47-37, στο 25’. Οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα τρίποντο με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα, 50-40. Οι Λιθουανοί βρήκαν και πάλι τα βήματά τους μέσα στο παρκέ και με σερί 6-0, έφτασαν εκ νέου στο +16 (56-40), στο 27’. Η Ελλάδα συνέχισε να κάνει λάθη και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της. Η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο όταν ο Βελίτσκα με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το 64-42.

Ο Καλαϊτζάκης συνέχισε να “τραβάει” το κουπί επιθετικά και με λέι απ μείωσε σε 64-44. Οι Λιθουανοί σε κάθε ευκαιρία που τους δινόταν ευστοχούσαν και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (47-70), στο 33’. Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν αρκετά στην συνέχεια, με τον νικητή να έχει κριθεί και με 2’30” να απομένουν, η Λιθουανία κρατούσε το προβάδισμα με 78-57. Στα εναπομείναντα λεπτά οι διεθνείς μας προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, με το τελικό σκορ να είναι το 81-61.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βελίτσκα και Σαρτζιούνας με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Εθνική μας ομάδα ξεχώρισαν οι Γιώργος Καλαϊτζάκης και Μωραϊτης με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 31-45, 42-64, 81-61.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 14 (2), Μωραΐτης 12, Καμπερίδης 5 (1), Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 6 (2), Δομπρογιάννης 1, Αρσενόπουλος 8 Καμπουρίδης, Γάργαλης 4, Λιούνης, Βύρλας 4.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Πετράουσκας): Βελίτσκα 20 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 4 ασ.), Βαϊτσιούνας, Ουλέτσκας 15 (4), Σαρτζιούνας 16 (1), Γιόνκους 2, Νταουγκέλα, Κόζις 3 (1), Βασιλιάουσκας 12 (1), Βένσκους 6, Γουοζάιτις, Κισούνας 7, Λαβρινοβίτσιους.