Κεντρική Eurobasket Αναλυτικά το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ

Αναλυτικά το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ

Η γιορτή του Ευρωμπάσκετ ανοίγει την αυλαία του αύριο, με τις κορυφαίες Εθνικές ομάδες της “Γηραιάς Ηπείρου” να ρίχνονται στη “μάχη”, με φόντο τη διάκριση! Η ανυπομονησία των Ευρωπαίων φιλάθλων φθάνει σιγά-σιγά στο τέλος της, καθώς θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν αστέρια πρώτου μεγέθους, με τους Έλληνες φανς να μην βρίσκονται εκτός της εν λόγω εξίσωσης!

Συγκεκριμένα, τα τηλεοπτικά δικαιώματα επανήλθαν στα χέρια της ΕΡΤ, με τη δημόσια τηλεόραση να αναλαμβάνει την κάλυψη της πλειοψηφίας των αγώνων και, φυσικά, απάντων των ματς της Εθνικής Ελλάδος, η οποία ξεκινά τις υποχρεώσεις της αύριο κόντρα στην Ισλανδία.

Αξίζει να υπενθυμιστεί ότι η έναρξη του 3ου και του 4ου ομίλου έχουν οριστεί για μεθαύριο (1/9), κάτι που συνεπάγεται ότι θα ολοκληρωθούν στις 7/9, μία ημέρα αργότερα σε σχέση με τους δύο πρώτους. Ακόμη, οι ομάδες θα απολαύσουν δύο ρεπό κατά τη διάρκεια της φάσης των ομίλων ενώ, μονάχα σε δύο περιπτώσεις θα αγωνιστούν όλες οι Εθνικές την ίδια ημέρα (2/9 και 5/9).

Για να δείτε το πλήρες πρόγραμμα της διοργάνωσης πατήστε εδώ.

Αναλυτικά το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ

Πέμπτη 31 Αυγούστου

  • 13:45 Σλοβενία – Πολωνία (ΕΡΤ2)
  • 16:30 Ισλανδία – Ελλάδα (ΕΡΤ1)
  • 20:00 Γαλλία – Φινλανδία (ΕΡΤ2)

Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου

  • 15:00 Ουγγαρία – Κροατία (ΕΡΤ2)
  • 17:45 Ισπανία – Μαυροβούνιο (ΕΡΤ2)
  • 21:00 Τουρκία – Ρωσία (ΕΡΤ2)

Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου

  • 13:45 Πολωνία – Ισλανδία (ΕΡΤ2)
  • 17:00 Ρωσία – Σερβία (ΕΡΤ2)
  • 16:30 Ελλάδα – Γαλλία (ΕΡΤ1)
  • 20:00 Φινλανδία – Σλοβενία (ΕΡΤ2)

Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου

  • 16:30 Σλοβενία – Ελλάδα (ΕΡΤ1)
  • 20:00 Φινλανδία – Πολωνία (ΕΡΤ2)

Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου

  • 15:00 Ουγγαρία – Τσεχία (ΕΡΤ2)
  • 17:45 Μαυροβούνιο – Κροατία (ΕΡΤ2)
  • 21:00 Σερβία – Τουρκία (ΕΡΤ2)

Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου

  • 13:45 Ισλανδία – Σλοβενία (ΕΡΤ2)
  • 16:30 Πολωνία – Γαλλία (ΕΡΤ1)
  • 17:45 Κροατία – Ισπανία (ΕΡΤ2)
  • 20:00 Ελλάδα – Φινλανδία (ΕΡΤ1)

Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου

  • 14:45 Σλοβενία – Γαλλία και Γερμανία – Λιθουανία * (ΕΡΤ2)
  • 17:30 Ελλάδα – Πολωνία (ΕΡΤ1)
  • 17:30 Γεωργία – Ιταλία (ΕΡΤ2)
  • 20:45 Φινλανδία – Ισλανδία και Ισραήλ – Ουκρανία * (ΕΡΤ2)

Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου

  • 14:30 Τσεχία – Κροατία και Ρωσία – Μ. Βρετανία * (ΕΡΤ2)
  • 17:15 Βέλγιο – Σερβία και Ουγγαρία – Ισπανία * (ΕΡΤ2)
  • 20:45 Λετονία – Τουρκία και Μαυροβούνιο – Ρουμανία * (ΕΡΤ2)

Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου

  • 14:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
  • 17:15 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
  • 20:45 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου

  • 12:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
  • 15:15 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
  • 18:45 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
  • 21:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)

Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου

  • 18:45 Προημιτελικός (ΕΡΤ2)
  • 21:30 Προημιτελικός (ΕΡΤ2)

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου

  • 18:45 Προημιτελικός (ΕΡΤ2)
  • 21:30 Προημιτελικός (ΕΡΤ2)

Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου

  • 21:30 Ημιτελικός (ΕΡΤ2)

Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου

  • 21:30 Ημιτελικός (ΕΡΤ2)

Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου

  • 17:00 Μικρός τελικός (ΕΡΤ2)
  • 21:30 Τελικός (ΕΡΤ1)

Οι αγώνες με αστερίσκο θα βρίσκονται σε παράλληλη μετάδοση

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Μάριος Φορτούνης
Περισσότερα σε Eurobasket

Δειτε επισης

Ολυμπιακός – Τούρτα – έκπληξη στον Λαρεντζάκη [vid]

Μια τούρτα έκπληξη περίμενε το Γιαννούλη Λαρεντζάκη στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού, μετά το…