Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Με το “δεξί” η Σουηδία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών (pic)

Με το “δεξί” η Σουηδία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών (pic)

sweden

sweden

Την έκπληξη έκανε η Σουηδία, η οποία επικράτησε με 72-66 της Γερμανίας, για τον Α’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που διεξάγεται στα Χανιά. Τρομερή εμφάνιση από τον Μπίργκαντερ.

Στην αναμέτρηση για τον όμιλο που συμμετέχει και η Εθνική μας Ομάδα, οι Σκανδιναβοί μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, προηγούμενοι 17-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Γερμανοί δεν άφησαν την αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, μειώνοντας σε 31-30 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά στο σκορ, με τη Σουηδία να έχει βραχεία κεφαλή (49-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τη Σουηδία χάρη στον Μπίργκαντερ να “ξεραίνει” τους Γερμανούς.

Ο Μπίργκαντερ έκανε τα πάντα για τους νικητές, έχοντας 19 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Γιόχανσον με 15 πόντους. Ο Κράτσερ με 14 πόντους και ο Μπέισλαγκ με 13 ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-30, 49-48, 72-66.

Σουηδία (Σβένσον): Άρβιντσον 2 Χάνσον 12, Λάρσον 5, Σιόλιν 7, Λεσέσν, Μπέρκελουντ 9, Μπίργκαντερ 19, Άπελγκρεν, Μπράντμαρκ 3, Γιόχανσον 15.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ρεντλ): Τσέεμπ, Μπέισλαγκ 13, Χούιτς 9, Γιάλοβ 6, Σνάιντερ 5, Βάγκνερ 6, Βανκ 3, Φρόιντενμπεργκ 2, Κράτσερ 14, Κιλ, Κρέμερ 8.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…