Κεντρική Γυναίκες Ισραήλ – Ελλάδα 58-71

Ισραήλ – Ελλάδα 58-71

Η Εθνική Ελλάδος Νέων των Γυναικών επικράτησε με 71-58 του Ισραήλ, για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Εξαιρετική εμφάνιση από την Ευγενία Κολλάτου. H “γαλανόλευκη” θα αντιμετωπίσει αύριο (16/7, 13:30) την Τσεχία με έπαθλο την πέμπτη θέση.

Πλέον, το αντιπροπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 με το νικητή του ζευγαριού Τσεχία – Μεγάλη Βρετανία. Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Μαριέλλα Φασούλα με 23 πόντους, ενώ η Ευγενία Κολλάτου έφτασε κοντά στο τρίμπλ-νταμπλ, έχοντας 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (19-17). Το Ισραήλ μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και βρέθηκε στο +10 (36-26) στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η “γαλανόλευκη” με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση, ισοφάρισε σε 51-51 στο 30′. Η τελευταία περίοδος άνηκε στις παίκτριες του Γερεουδάκη, οι οποίες με άμυνα για σεμινάριο και με ένα επιμέρους 7-20 έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-26, 51-51, 58-71

ΙΣΡΑΗΛ (Ελιόν): Βατούρι 2, Γιτζάκι 5, Λαβι 3(1), Χαλεβί 5, Ντανάν 5(1), Λεβί 8, Γαλίλι 6(2), Ρότμπεργκ 8(1), Ρόσενμπλουμ, Λεβ 16(1).

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη, Στεφάνου, Βιντσιλαίου Α. 9, Κολλάτου 18(3), Βιντσιλαίου Σ. 2, Ντάνου 12(2), Γεροστεργίου 7, Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 23.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Γυναίκες

«Σήκωσε» το European Challenger Νεανίδων η Γαλλία

Η Εθνική Γαλλίας U18 κατέκτησε το European Challenger Νεανίδων, νικώντας την Ισπανία στον …