Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Εθνική Νέων Ανδρών: Πρεμιέρα, δωδεκάδα και πρόγραμμα

Εθνική Νέων Ανδρών: Πρεμιέρα, δωδεκάδα και πρόγραμμα

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 της Κρήτης κάνει τζάμπολ σήμερα (15/7) στα γήπεδα των Χανίων και Ρεθύμνου. Η Εθνική Νέων Ανδρών αντιμετωπίζει απόψε (21:15) την Τσεχία στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση, με τη “γαλανόλευκη” να επιθυμεί να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της.

Οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Μιχάλης Λούντζης βρίσκονται κανονικά στη δωδεκάδα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, το οποίο θα στερηθεί των υπηρεσιών του τραυματία Κώστα Αντετοκούνμπο, αλλά και του Γιώργου Παπαγιάννη, ο οποίος θα αγωνιστεί μόνο με την Εθνική Ανδρών.

Αναλυτικά η δωδεκάδα της Εθνικής Νέων Ανδρών:
Γιάννης Αγραβάνης (φόργουορντ, 1.98, Δούκας)
Νίκος Δίπλαρος (γκαρντ, 1.88, Άρης)
Θεόδωρος Καρράς (σέντερ, 2.09, Δούκας)
Αντώνης Κόνιαρης (γκαρντ, 1.92, ΠΑΟΚ)
Μιχάλης Λούντζης (γκαρντ, 1.97, Παναθηναϊκός)
Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς (γκαρντ, 1.85, Δούκας)
Βασίλης Μουράτος (γκαρντ, 1.92, -)
Διονύσης Σκουλίδας (φόργουορντ, 1.92, ΑΕΚ)
Διονύσης Τάταρης (σέντερ, 2.03, Μαχητές Δόξας Πεύκων)
Δημήτρης Φλιώνης (γκαρντ, 1.90, Άρης)
Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (φόργουορντ, 2.02, Παναθηναϊκός)
Βασίλης Χρηστίδης (σέντερ, 2.05, Άρης)

Το πρόγραμμα των αγώνων της πρώτης φάσης:

Οι αγώνες της Εθνικής Ελλάδας Νέων θα μεταδοθούν από τη Νέα Τηλεόραση Κρήτης στην πρώτη φάση (15-18/07) και από τα κανάλια Novasports της δεύτερη φάσης (19-23/07). Όλες οι αναμετρήσεις θα μεταδίδονται και από το κανάλι της FIBA στο YouTube.

Χανιά (Α’ και Β’ Όμιλος)

Σάββατο 15/07
13.45 Σουηδία-Γερμανία
16.00 Ισλανδία-Γαλλία
18.15 Μαυροβούνιο-Τουρκία
21.15 Τσεχία-Ελλάδα

Κυριακή 16/07
14.30 Γαλλία-Μαυροβούνιο
16.45 Τουρκία-Ισλανδία
19.00 Γερμανία-Τσεχία
21.15 Ελλάδα-Σουηδία

Δευτέρα 17/07
14.30 Μαυροβούνιο-Ισλανδία
16.45 Τσεχία-Σουηδία
19.00 Γαλλία-Τουρκία
21.15 Γερμανία-Ελλάδα

Ρέθυμνο (Γ’ και Δ’ Όμιλος)

Σάββατο 15/07
14.30 Ουκρανία-Λιθουανία
16.45 Σλοβενία-Ισπανία
19.00 Ισραήλ-Λετονία
21.15 Ιταλία-Σερβία

Κυριακή 16/07
14.30 Λετονία-Ουκρανία
16.45 Σερβία-Σλοβενία
19.00 Ισπανία-Ιταλία
21.15 Λιθουανία-Ισραήλ

Δευτέρα 17/07
14.30 Ιταλία-Σλοβενία
16.45 Ουκρανία-Ισραήλ
19.00 Λετονία-Λιθουανία
21.15 Ισπανία-Σερβία

Εδώ μπορείτε να δείτε το αποψινό παιχνίδι της “γαλανόλευκης”:

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Εθνικές

Δειτε επισης

Γυναικών: Αναβολή του φιλικού με Βέλγιο

Λόγω κρούσματος κορονοϊού στην Εθνική Βελγίου το σημερινό (17.00) φιλικό της Εθνικής Γυναι…