Κεντρική Γυναίκες Ελλάδα – Ουκρανία 70-63

Ελλάδα – Ουκρανία 70-63

ethniki ginaikon newn

Την πρόκριση στους “8” του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Γυναικών Β’ κατηγόριας εξασφάλισε η Εθνική Ελλάδος. Η “γαλανόλευκη” επικράτησε με 70-63 της Ουκρανίας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Ευγενία Κολλάτου.

Το αντιπροσοπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (22-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ουκρανία κατάφερε να πλησιάσει, μειώνοντας στο ημίχρονο σε 40-36.

Η ελληνική ομάδα αύξησε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Ουκράνες κατάφεραν να μειώσουν σε 55-50 στο 30′. Στην τελευταία περίοδο, η “γαλανόλευκη” διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη.

Κορυφαία για την Εθνική μας Ομάδα ήταν η Κολλάτου, η οποία έφτασε κοντά στο τριμπλ-νταμπλ, έχοντας 23 πόντους, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από κοντά και η Μαριέλλα Φασούλα με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Γιάτσκοβετς με 17 ξεχώρισε από τις ηττημένες.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-36, 55-50, 70-63.

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 3, Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 23 (1), Βιντσιλαίου Σ. 4, Ντάνου 7(1), Γεροστεργίου 3, Καρλάφτη 13(2) Δημητριάδου, Φασουλα 17.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ογκοροντνίκοβα): Λακχ 3(1), Τσιούμπικ 3(1), Μίτινα 5(1), Φέστοβα 6, Κάρπ 9(1), Γιάτσκοβετς 17(2), Μπόικο 7(1), Μισιένκο 11(3), Μπάμπιχ, Τικχόνοβα 2