Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Μαυροβούνιο 56-49

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 56-49

ellada mavrovounio

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (14π.), η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε με 56-49 απέναντι στο Μαυροβούνιο, για τον πρώτο νοκ άουτ αγώνα του Ευρωμπάσκετ U20 και πήρε την πρόκριση για την φάση των “8”. Εκεί την Πέμπτη (20/7) θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία.

Η ελληνική ομάδα αν και φαβορί τα “βρήκε” δύσκολα, καθώς δεν εμφανίστηκε τόσο καλή όσο στις αναμετρήσεις των ομίλων, όμως η καλή αμυντική λειτουργία της την οδήγησε στη νίκη.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά και συμβάδιζαν στο σκορ, χάρη στις βολές του Πόποβιτς (5-4) στο 4’, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με σερί 8-0 έφτασε στο 11-4, με το καλάθι του Μουράτου. Ο Μπάκιτς σκόραρε για το Μαυροβούνιο μετά από αρκετή ώρα, για το 15-6 και ο Φλιώνης απάντησε άμεσα για το 17-6. Ο Γκρόκιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 17-9, που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά τη δεύτερη περίοδο και έδωσε δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 20-16 χάρη σε καλάθια των Τσέκιτς και  Τσόροβιτς. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ανέλαβε δράση και με 5 αναπάντητους πόντους, έστειλε την Εθνική στο +11 (27-16), στο 15’. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε για 4 λεπτά χωρίς σκορ, με το Μαυροβούνιο να το εκμεταλλεύεται και μειώνει σε 27-25, με σερί 9-0. Τελικά ο Χρηστίδης θα δώσει ανάσα στην κολλημένη επίθεση και έκανε το 29-25, όμως ο Γκρκοβιτς θα διαμορφώσει το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Με διαφορετικό πρόσωπο εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος η Εθνική Νέων, που με τρίποντο του Κόνιαρη και 4 πόντους του Καρρά ανέβασε τη διαφορά στο +9 (36-27). To Μαυροβούνιο με 6 πόντους απάντησε σε αυτούς της ελληνικής ομάδας και μείωσε σε 38-33, στο 24’. Η άμυνα της Ελλάδα έγινε και πάλι σκληρή και με σερί 10-3 βρέθηκε να προηγείται με 48-36, στο 27’. Τα καλάθια των Στάροβλαχ και Μπάκιτς κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 48-40, που ήταν το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι δύο ομάδες στα 4 πρώτα λεπτά παρουσίασαν πολύ κακό θέαμα, με μοναδική εύστοχη προσπάθεια την βολή του Χαραλαμπόπουλου για το 49-40. Το Μαυροβούνιο έκανε την αρχή στο σκοράρισμα με τον Γκρκοβιτς, για το 49-42, ενώ ακολούθησαν ακόμη 4 πόντοι από τους Μπάκιτς και Πόποβιτς που έφεραν την ομάδα του στο -3 (49-46), στο 36’. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, όταν ο Στάβρολαχ ευστόχησε σε 2 βολές (49-48), όμως ο Χαραλαμπόπουλος με το πρώτο καλάθι στην τέταρτη περίοδο έκανε το 51-48. Ο Κόνιαρης σκόραρε για το 53-48 και ο Πόποβιτς μείωσε σε 53-49, με μία ελεύθερη βολή. Οι βολές του Κόνιαρη διαμόρφωσαν το τελικό 56-49.

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ομάδα οι Χαραλαμπόπουλος και Κόνιαρης με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκρκοβιτς και Μπάκιτς με 11 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 29-27, 48-40, 56-49.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 3 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 11 (1), Φλιώνης 7 (1), Καρράς 8, Σκουλίδας, Δίπλαρος, Χρηστίδης 8, Χαραλαμπόπουλος 14 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Μουράτος 5 (6 ριμπ.).
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Τσόροβιτς 5 (1), Μπάκιτς 9 (6 ριμπ.), Στάροβλαχ 5, Βοζίνοβιτς 3 (1), Βούκσεβιτς 2, Γκρκοβιτς 11, Καλουτζέροβιτς, Γιόκιτς, Τσέκιτς 4, Πόποβιτς 10 (1 τρίπ., 8 ριμπ.).