Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Ισπανία 79-74

Ελλάδα – Ισπανία 79-74

hellas 1

hellas 1

Η Εθνική Νέων επικράτησε με 79-74 της Ισπανίας και με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια κατέκτησε την πρώτη θέση στο Διεθνούς Τουρνουά που διεξάγεται στην Κρήτη. Επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε εν όψει του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Πρώτοι σκόρερ για τη “γαλανόλευκη” ήταν ο Θόδωρος Καρράς με 18 πόντους, ενώ ο Βασίλης Μουράτος είχε 14. Διψήφιος και ο Νίκος Δίπλαρος με 10 πόντους, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Χαραλαμπόπουλος και Μιχάλης Λούντζης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Ισπανούς να προηγούνται με 21-23. Στη συνέχεια, η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη και έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (46-38).

Στην τρίτη περίοδο, οι Έλληνες παίκτες πήραν διψήφιες διαφορές, ωστόσο οι “φούριας ρόχας” επανήλθαν και μείωσαν σε 60-55 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εθνική φάνηκε πιο ψύχραιμη, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-38, 60-55, 79-74

ΕΛΛΑΔΑ(Παπαθεοδώρου): Μιλεντίγιεβιτς 2, Κόνιαρης 7, Φλιώνης 9, Καρράς 18, Σκουλίδας 8, Δίπλαρος 10, Αγραβάνης 2, Χρηστίδης 8, Μουράτος 14

ΙΣΠΑΝΙΑ(Ναβάρο): Ντε Λα Ρούα, Γκαρθία 15, Λόπεθ 9, Ρίγκο 6, Τζου 1, Μαθάιρα, Γιούστα 7, Σορόλα 6, Μάρτι 4, Βίλα 8, Μπαρέιρο 18, Ιντέχεν, Βίλα