Κεντρική Διεθνή Γερμανία – Τσεχία 90-51

Γερμανία – Τσεχία 90-51

germania

germania

Μετά την συντριβή από την Ελλάδα η Τσεχία είχε ένα ακόμη δύσκολο απόγευμα απέναντι στην Γερμανία, όπου και ηττήθηκε με 90-51 για την 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ U 20.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα και είχαν τον έλεγχο του ρυθμού από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 18-5 στο 10’. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να σκοράρουν, αφού τα “πάντσερ” έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και έτσι η  διαφορά έφτασε ακόμα και στο +21 (38-17) στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο ο Βάνα (5/7 τρίποντα) μείωσε για την ομάδα του στους δέκα, 43-33, πριν την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Χένρικ Ρεντλ με την επανέναρξη του αγώνα έδειξε πως θέλει να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη και να μην βρεθεί προ εκπλήξεως όπως απέναντι στην Σουηδία. Όπως και έγινε αφού στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί πάτησαν το γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, ενώ η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (70-40). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και πλέον οι νικητές κοιτάζουν την αναμέτρηση απέναντι στην Ελλάδα.

Διαιτητές: Μάριτσιτς (Σερβία), Μπίγεντιτς (Βοσνία), Χέρμπερτσον (Ισλανδία).
Δεκάλεπτα: 18-5, 43-33, 72-42, 90-51.
Γερμανία (Ρεντλ): Τσέεμπ, Μπέισλαγκ 4, Σμίκαλε 10, Χούιτς 11, Γιάλοβ 4, Σνάιντερ 14, Βάγκνερ 8, Βανκ 4, Φρόιντενμπεργκ 2, Κράτσερ 15, Κιλ 6, Κράμερ 12.
Τσεχία (Τσούντεκ): Ντλούγκος, Βάνα 15, Γκόγκα 4, Μπουκοβιάν, Σέναλ 4, Κόλαρ 6, Νάμπελεκ 2, Γέλινεκ 6, Κόζακ 4, Ρουμπ, Νόβακ 5, Τούμα 5.