Κεντρική Ελλάδα Εθνικές “Διέλυσε” και την Ισλανδία η Εθνική Νέων

“Διέλυσε” και την Ισλανδία η Εθνική Νέων

ethniki neon mouratos islandia

“Σκόνη” έκανε την Ισλανδία η Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών, καθώς σε φιλικό αγώνα επικράτησε με 71-54 και έδειξε για ακόμη μία φορά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του Ευρωμπάσκετ U20. Πρωταγωνιστές της Ελλάδας ήταν ο Μουράτος και ο Φλιώνης.

Η Εθνική Ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους Αντετοκούνμπο, Λούτζη και Χαραλαμπόπουλο, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κουρέπης. Ο Μουράτος και ο Φλιώνης ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ελλάδας (13 πόντοι έκαστος), ενώ 10 πρόσθεσε ο Μιλεντίγεβιτς.

Στην πρώτη περίοδο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (16-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μιλεντίγιεβιτς και Μουράτος άλλαξαν τον ρυθμό και έδωσαν το προβάδισμα στην Εθνική Ομάδα (38-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ (60-44) και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Στα τελευταία λεπτά η Εθνική είχε τον έλεγχο και έφτασε στην εύκολη νίκη (71-54).

Δεκάλεπτα: 16-16, 13-22, 44-60, 54-71

Ισλανδία: Χέρμανσον Χ. 9, Χέρμανσον Α, Γκούντμουντσον 11, Βίγκνισον, Πάλσον 9, Θόρμπγιαρναρσον 5, Γιόνσον 3, Στέφανσον 7, Χάλντορσον 4, Γκίλφανσον 6, Κρίστιανσον

Ελλάδα:  Μιλεντίγιεβιτς 10, Κόνιαρης 6, Φλιώνης 13, Καρράς 9, Σκουλίδας 7, Δίπλαρος 1, Αγραβάνης 1, Χρηστίδης 7, Μουράτος 13, Παπαδάκης 2, Τάταρης 2

Περισσότερα σε Εθνικές

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…