Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ουκρανία – Λετονία 75-62

Ουκρανία – Λετονία 75-62

ukraine

ukraine

Η Ουκρανία νίκησε με 75-62 την Λετονία στο Κλειστό Γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” στο Ρέθυμνο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (U20).

Η αναμέτρηση είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού έπαιζαν οι δυο ηττημένοι της 1ης αγωνιστικής στον Γ’ Όμιλο του τουρνουά. Αμφότερες πάλεψαν με πάθος για την νίκη ώστε να αποφύγουν την τελευταία θέση του ομίλου. Στο πρώτο ημίχρονο όλα έδειχναν ότι η Ουκρανία θα έφτανε άνετα στην επικράτηση. Πολύ γρήγορα βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους διαφορά (24-41 στο 11’). Στην επανάληψη όμως η Λετονία ανέτρεψε τα δεδομένα. Σταδιακά ροκάνισε την εις βάρος της διαφορά και πλησίασε σ’ απόσταση αναπνοής (55-56 στο 32’). Στα τελευταία όμως λεπτά οι ουκρανοί ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Μαρτολίνι (Ιταλία), Γιλμάζ (Τουρκία).
Δεκάλεπτα: 21-31, 38-47, 53-56, 62-75.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Βετσβαγκάρς): Μπερζίνς 6,Ζότοφς 3 (1), Βίκσνε 1, Μπιρκάνς 15 (1), Γκουτμάνις 2, Μπλούμμπεργκς 14 (1), Φέϊκνερς 2, Κραούκλις, Κος 3, Νταμμπενιέκς , Χάζνερς 10 (2), Σαουλίτις 6
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μίκελσον): Βατάζχοκ 6 (1), Τκατσένκο 9 (1), Τιρτίσνικ 5 (1), Γιάγκοντιν 2, Μουσιένκο 12 (1), Μικχαϊλιούκ 26 (3), Μπεροζκίν, Παβλόφ 4, Σκαπίντσεφ 2, Αντονένκο 3, Ζοτόφ 6

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…