Κεντρική Γυναίκες Σερβία – Ελλάδα 60-69

Σερβία – Ελλάδα 60-69

ethniki gynaikon ellada servia evina maltsi

Ιστορική νίκη απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης…
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ γυναικών η Εθνική Ομάδα. Η Ελλάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε της Σερβίας με 69-60. Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και μπλόκαραν την Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Στην πρώτη περίοδο η Ελλάδα μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 6-0. Η Σερβία μείωσε προσωρινά σε 6-5, αλλά η Εθνική ήταν εκπληκτική και με τρίποντο της Στέλλα Καλτσίδου προηγήθηκε με 9 πόντους (5-14). Οι Ελληνίδες δεν έριξαν την απόδοση τους και “έκλεισαν” το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 8 (11-19).

Η Μάλτση ήταν “ζεστή” και με τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά (13-22). Ο Μιλοβάνοβιτς ήταν πρωταγωνίστρια για τη Σερβία στην επίθεση (15-22), αλλά η Σπανού με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Ελλάδα (15-26).

Η Σερβία με σερί 8-2 μείωσε στους 5 (23-38), αλλά η Καλτσίδου έδωσε ανάσα στην επίθεση της Εθνικής (23-31). Στη συνέχεια, η Ελλάδα ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να “ξεφύγει” και πάλι με 10 (25-35).  Οι Ελληνίδες δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 5 (30-35).

Εβίνα Μάλτση μπήκε φουριόζα στην τρίτη περίοδο και με 4 πόντους (συνολικά 12) και μία ασίστ κράταγε το προβάδισμα για την Ελλάδα (38-44). Η Ελληνίδα ήταν ασταμάτητη και στην κυριολεξία “κουβάλαγε” μόνη της την ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο (42-50).

Η Σερβία εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση της Εθνικής και με τρία συνεχόμενα τρίποντα πέρασαν μπροστά (51-50). Η Ελλάδα απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με τρίποντο της Σπυριδοπούλου πέρασε ξανά μπροστά με 53-51.

Η Ελλάδα στα πρώτα λεπτά της τελευταία περιόδου μπήκε αποφασισμένη και με σερί 9-0 ξέφυγε στο σκορ (53-62). Η Σερβία προσπαθούσε να μειώσει, αλλά η Στέλλα Καλτσίδου ήταν φοβερή και με έμμεσο τρίποντο έκανε το 67-56.

Στα τελευταία 2:30 λεπτά η Εθνική Ομάδα έκανε διαχείριση του σκορ και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη (69-60).

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-35, 51-53, 60-69

Σερβία (Κάραντζιτς): Ράντογια, Τσάντο 4, Γιοβάνοβιτς 12, Μιλοβάνοβιτς 17, Μάντιτς, Ζβεντάκιτς 6, Σκόριτς 5, Στάνκοβιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Ντάμποβιτς 14.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Λίμουρα, Σπυριδοπούλου 3, Μάλτση 16, Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 12, Κοσμά, Σπανού 18, Καλτσίδου 15, Χριστινάκι, Φασούλα.