Κεντρική Γυναίκες Ρωσία – Ελλάδα 58-62

Ρωσία – Ελλάδα 58-62

ethniki ellados

Με ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκε μόλις 4 πόντους η Ελλάδα επικράτησε με 62-58 απέναντι στην Ρωσία και πήρε το εισιτήριο για τις 8 καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας. Επόμενος αντίπαλος στα προημιτελικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα η Τουρκία (22/6, 16:30).

Οι Ρωσίδες ξεκίνησαν με καλύτερο ρυθμό τον αγώνα και προηγήθηκαν με 7-3, χάρη σε 4 πόντους της Βελιάκοβα. Όμως οι Ελληνίδες παίκτριες βρήκαν τον τρόπο και ισοφάρισαν σε 7-7 μετά το καλάθι της Μάλτση, στο 5’. Οι γηπεδούχες με αιχμή του δόρατος την Βαντέεβα έφτασαν στο 15-9, όμως η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά με σερί 10-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-15, χάρη σε τρίποντο της Μάλτση.

Οι παίκτριες του Βασίν μπήκαν δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και με σερί 8-0 προσπέρασαν και πάλι στο σκορ και βρέθηκαν στο 23-19, χάρη σε τρίποντο της Ζέντικ. Η Πρινς με σουτ τριών πόντων έκανε το 26-22, όμως η Φασούλα με δίποντο έφερε τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής (26-24). Η Μπέγκλοβα με τρίποντο διαμόρφωσε το 30-24, ενώ η Βαντέεβα έκανε το 32-26 και διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Η Μάλτση σκόραρε για το 32-28, το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 8-0 προσπέρασε στο σκορ και βρέθηκε στο 34-32, όμως η Τικχονένκο ισοφάρισε σε 34-34. Η Ελλάδα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη και με 14 συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά με 48-34, χάρη σε τρίποντα των Σπυριδοπούλου και Καλτσίδου, στο 29’. Η Ρωσία βρήκε σκορ μετά από 7’ αγώνα και μείωσε σε 48-36 με την Βαντέεβα, όμως η Σπυριδοπούλου με 2/2 βολές έκανε το 50-36 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

H Βαντέεβα μείωσε σε 50-38 στην έναρξη του τελευταίου μέρους της αναμέτρησης, όμως η “ζεστή” Σπυριδοπούλου απάντησε άμεσα με τρίποντο για το 53-38. Η ρωσίδα παίκτρια κρατούσε μόνη της επιθετικά την ομάδα της και σκόραρε ξανά για το 55-40, ενώ η Μπέλγκοβα μείωσε ακόμη περισσότερο σε 56-43, χάρη σε τρίποντο της. Η διαφορά κατέβηκε για πρώτη φορά κάτω από τους 10 πόντους, όταν η Μπελιάκοβα ευστόχησε σε τρίποντο και στην συμπληρωματική βολή για το 57-49, στο 37’. Η Βαντέεβα με 2/2 βολές μείωσε σε 57-52, ενώ η Καλτσίδου έκανε το 59-52 και έδωσε ανάσα στην κολλημένη επίθεση της Ελλάδας. Η Μάιγκα ευστόχησε σε 2 βολές και έκανε το 59-56, όμως η Καλτσίδου απάντησε άμεσα για το 61-56. Η Μάλτση με μία βολή έκανε το 62-58, που ήταν το τελικό σκορ και έδωσε την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Εξαιρετική εμφάνιση για τις νικήτριες από τις Καλτσίδου και Μάλτση με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τις ηττημένες ξεχώρισαν οι Βαντέεβα και Μπελιάκοβα με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 62-58.
ΡΩΣΙΑ (Βασίν): Ζέντικ 8 (1), Μπελιάκοβα 11 (2/8 τρίπ.), Βαντέεβα 18 (21 ριμπ.), Πρινς 3 (1), Κριίλοβα, Βιέρου, Τιχονένκο 2, Μπέγκλοβα 6 (2), Μάιγκα 10 (5 ριμπ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 8 (2), Μάλτση 15 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 24 (7/13 δίπ., 2/4 τρίπ., 4/7 βολ., 9 ριμπ.), Χριστινάκη, Φασούλα 2.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Γυναίκες

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…