Κεντρική Διεθνή Πρωταθλήτρια η Βενέτσια του Μπράμου

Πρωταθλήτρια η Βενέτσια του Μπράμου

trento venezia

Πρωταθλήτρια Ιταλίας αναδείχθηκε η Βενέτσια του Μάικ Μπράμου, η οποία επικράτησε με 78-81 εκτός έδρας της Τρέντο και με 4-2 νίκες κατέκτησε τον τίτλο. Θετική εμφάνιση ο Έλληνας άσσος.

Οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν στο -10 (44-54), ωστόσο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 78-79 9″ πριν από το φινάλε. Ο Μάρκιζ Χέινζ ήταν ψύχραιμος στις βολές, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Χέινζ και Φίλοι με 14 πόντους έκαστος, ενώ ο Μάικ Μπράμος μέτρησε 8 πόντους , 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Ντομινίκ Σάτον με 23 πόντους, ενώ ο άλλοτε παίκτης της Κηφισίας, Ντάστιν Χογκ, είχε 16 πόντους και 13 πόντους.