Κεντρική Γυναίκες Νίκησε και τη Ρωσία η Εθνική Γυναικών

Νίκησε και τη Ρωσία η Εθνική Γυναικών

gynaikes ethniki omada

Η Εθνική Ελλάδος των Γυναικών νίκησε και τη Ρωσία με 76-74, στο δεύτερο φιλικό του τουρνουά της Πάτρας. Ο Κώστας Κεραμιδάς έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει του προσεχούς Eurobasket.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η “γαλανόλευκη” ήταν ελαφρώς καλύτερη στην τρίτη περίοδο, την οποία και έκλεισε στο +6 (60-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ωστόσο οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έφτασαν στη δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμα ματς.

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική μας ήταν η εξαιρετική Εβίνα Μάλτση με 28 πόντους, ενώ η Σπανού είχε 10 πόντους. Για τις ηττημένες, όπως στο παιχνίδι με την Ουκρανία, έτσι σήμερα, η Βαντέεβα ήταν πολύ με 17 πόντους, ενώ οι Πρινς πρόσθεσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-40, 60-54, 76-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Μάλτση28, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Σπανού 10, Καλτσίδου 8, Έιβερι 2, Σταμπολάμπρου, Λύμουρα 8, Σπυριδοπούλου 8, Χριστινάκη 3, Δίελα, Φασούλα 3

ΡΩΣΙΑ (Βασίν): Μπελιάκοβα 2, Τιχονένκο 4, Μπέγκλοβα 4, Τσεραπάνοβα 5, Μάιγκα 2, Ζέντικ, Μούσινα 7, Βαντέεβα 17, Λεβτσένκο 3, Πρινς 15, Κιριλόβα 3, Βιερού 4, Λεσκοβτσέβα 5

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου
Περισσότερα σε Γυναίκες

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Παναθηναϊκός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α…