Κεντρική NBA Αδυσώπητοι και επικίνδυνα καλοί οι Γουόριορς! (vids)

Αδυσώπητοι και επικίνδυνα καλοί οι Γουόριορς! (vids)

steph curry dubs

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς έκαναν μια εξαιρετικά φιλότιμη προσπάθεια να διαβάσουν καλύτερα το παιχνίδι και να “χτίσουν” πάνω στα λάθη των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Η επιθετική τους παραγωγικότητα αυξήθηκε σημαντικά, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τα πήγαινε περίφημα ως σκόρερ και δημιουργός ενώ κατόρθωσαν να φορτώσουν με φάουλ ορισμένα σημαντικά μέλη των “dubs”. Οι Γουόριορς, όμως, ήταν μια ασταμάτητη μπασκετική “μηχανή”, περνώντας ξανά με τρομερή έμφαση από πάνω τους.

//platform.twitter.com/widgets.js

Με το δυναμικό τους δίδυμο σε “έξαλλη” κατάσταση, οι Γουόριορς συνέτριψαν και πάλι το Κλίβελαντ, αυτή τη φορά με 132-113, κάνοντας το 2-0 στη φετινή σειρά Τελικών, βασισμένη σε άλλη μια εξαιρετική 3η περίοδο! Η συνεχής ευστοχία, τόσο σε ποιοτικά και ελεύθερα σουτ, όσο και σε αναπάντεχες “βόμβες” από τους Κέβιν Ντουράντ και Στεφ Κάρι, ο φρενήρης ρυθμός που κατόρθωσαν ξανά να επιβάλλουν (πάνω από 100 κατοχές) και η “αφλογιστία” των Καβς στο τρίτο δωδεκάλεπτο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους, παραμένοντας αήττητοι στα φετινά πλέι-οφ και δίνοντας την εντύπωση ότι η φετινή έκδοσή τους είναι απλά… too-much για τους αντιπάλους τους!

Ο Ντουράντ αποφάσισε να δώσει ακόμη ένα ανεπανάληπτο σόου, όντας ήδη το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο του MVP των Τελικών! Ο “KD” σημείωσε μια απίστευτη στατιστική γραμμή με 33 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 τάπες, σε μια από τις πιο all-around εμφανίσεις της καριέρας του! Η αμυντική του παρουσία ήταν ατσαλάκωτη, μαρκάροντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και θέτοντας ανυπέρβλητα προβλήματα με την αθλητικότητα και τα μακριά χέρια του. Διετέλεσε ρόλο “προστάτη” του καλαθιού (rim-protector), ειδικά στα λεπτά που αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ ενώ έκανε κλεψίματα πάνω στην μπάλα, διέκοπτε τις πάσες των αντιπάλων μέσω αναχαιτίσεων, ερχόταν στις βοήθειες και έκανε ξανά δύσκολη τη ζωή του ΛεΜπρόν Τζέιμς!

Επιθετικά, ο “Durantula” έκανε το παιχνίδι του μέσω πολλών τρόπων, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 9/14 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 3/3 βολές με μόλις 3 λάθη. Έτρεχε συχνά στο τρανζίσιον, ώστε να επιτεθεί εναντίον ανοργάνωτης άμυνας στα πρώτα δευτερόλεπτα της επίθεσης, λειτούργησε μέσω του πικ-εν-ρολ, είτε σαν χειριστής της μπάλας, είτε σαν σκρίνερ ενώ άνοιγε αποτελεσματικά το γήπεδο όντας ο σέντερ της ομάδας για εκτεταμένα χρονικά διαστήματα. Δημιουργούσε με μαεστρία το δικό του σουτ μετά από ντρίμπλα ενώ πέτυχε και ορισμένα απίθανα καλάθια πάνω σε άμυνα, τα οποία ξεσήκωσαν τα πλήθη!

Ο Στεφ Κάρι ήταν ο έτερος μεγάλος “μπελάς” των Καβαλίερς, πετυχαίνοντας το πρώτο τριπλ-νταμπλ του σε αγώνα Τελικών. Ο πλέι-μέικερ των “dubs” είχε συνολικά 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με 7/17 σουτ και 14/14 βολές! Και όμως, το πρώτο ημίχρονο μπορεί να χαρακτηριστεί ως επιεικώς μέτριο για τον ίδιο. Στα πρώτα 24 λεπτά μέτρησε 15 πόντους με μονάχα 1/6 τρίποντα, σκοράροντας 10 ελεύθερες βολές, απόρροια ορισμένων ανόητων φάουλ του Κλίβελαντ. Υπέπεσε σε 6 λάθη, δίχως να είναι προσεκτικός στις πάσες του και φαινόταν πως το “τροπάριο” αυτό θα συνεχιστεί…

Στην επανάληψη, ο Κάρι ξαναβρήκε τον εαυτό του, παρασύροντας τα πάντα στον διάβα του, με απανωτά τρίποντα από μακρινές αποστάσεις, παίζοντας με απόλυτη αυτοπεποίθηση και τρομερή ενέργεια. Δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του, κατέβαζε ριμπάουντ και οργάνωνε όμορφα αυτό το υπέροχο σόου, μειώνοντας παράλληλα και τα λάθη του.

Αξίζει να γίνει και μια ξεχωριστή αναφορά στον Κλέι Τόμπσον, με τον σούτινγκ γκαρντ των νικητών να ξαναβρίσκει το χέρι του. Με εξαιρετικές εκτελέσεις από μακριά (4/7 τρίποντα) σταμάτησε στους 22 πόντους, παίζοντας παράλληλα και απίθανη άμυνα στον Κάιρι Έρβινγκ για μια ακόμη φορά.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους dubs, ο Ντρέιμοντ Γκριν αγωνίστηκε μόλις 24 λεπτά εξαιτίας προβλημάτων με τα φάουλ αλλά είχε πολύτιμη συνεισφορά με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, καθοδηγώντας την άμυνα της ομάδας του. Ο Σον Λίβινγκστον είχε πολύτιμη συνεισφορά στη small-ball πεντάδα των Γουόριορς στην 3η περίοδο, πετυχαίνοντας 10 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής ενώ ο Ίαν Κλαρκ σταμάτησε και αυτός στους 10.

Οι “dubs” είχαν συνολικά 18/43 τρίποντα, έναντι μόλις 8/29 των Καβς, μοίρασαν 34 ασίστ σε 46 εύστοχα σουτ και επικράτησαν στη “μάχη” των ριμπάουντ (5341). Μπορεί να υπέπεσαν σε 20 λάθη, εξαιτίας πολλών απρόσεκτων πασών και να μην βρήκαν τόσα σουτ κοντά στο καλάθι σε σχέση με το πρώτο ματς αλλά έτρεξαν όσο ήθελαν και εκμεταλλεύτηκαν την υπερπληθώρα “όπλων” που διαθέτουν, αυξάνοντας την αποδοτικότητά τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Στον αντίποδα, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε το 8ο τριπλ-νταμπλ του σε παιχνίδι Τελικών με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Συνολικά είχε 12/18 σουτ, αφήνοντας στην άκρη το περιφερειακό παιχνίδι και “τρομοκρατώντας” τον αντίπαλο με απανωτές διεισδύσεις προς το καλάθι. Το τρανζίσιον παιχνίδι του ήταν ασταμάτητο ενώ έμπαινε στο καλάθι μετά το πικ-εν-ρολ, σπέρνοντας τον πανικό. Ενδεικτικό είναι το παρακάτω γράφημα από το πρώτο ημίχρονο του “βασιλιά”.

Ακόμη, διετέλεσε ρόλο πασέρ από το high-post, τροφοδοτώντας ασταμάτητα τους συμπαίκτες του. Ο τρόπος παιχνιδιού του, όμως, του στοίχισε σε ενέργεια στο τέλος, όντας εμφανώς κουρασμένος και ανήμπορος να ανατρέψει την τρέχουσα κατάσταση, παρά το γεγονός ότι ο Ιμάν Σάμπερτ μάρκαρε για μεγάλα χρονικά διαστήματα τον Ντουράντ, ώστε να μην έχει κουραστεί ο Τζέιμς στο τέλος.

Ο Κέβιν Λοβ ήταν εξαιρετικός, με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ, κάνοντας μια σημαντική προσαρμογή στο παιχνίδι του. Συγκεκριμένα, προτίμησε να κόβει δυναμικά προς το καλάθι μετά το πικ-εν-ρολ και όχι να κάνει ένα απλό pop-out στην περιφέρεια, εκμεταλλευόμενος τα μις-ματς και το εξαιρετικό σουτ του από κοντά. Δυστυχώς, όμως, ήταν η μόνη αξιόπιστη πηγή επίθεσης δίπλα στον ΛεΜπρόν, καθώς ο Έρβινγκ σταμάτησε στους 19 πόντους, με 8/23 σουτ, όντας μπλοκαρισμένος από την εξουθενωτική άμυνα του Τόμπσον.

Η 1η περίοδος χαρακτηρίστηκε από ταχύτατο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη αλλά και να σκοράρουν με το “τσουβάλι”. Οι Καβς ξεκίνησαν καλά, με τους Τζέιμς και Λοβ να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις συνεχείς αλλαγές στα μαρκαρίσματα με πόντους κοντά στο καλάθι. Ο Κάρι κέρδιζε φάουλ σαν τρελός και ο Ντουράντ βρισκόταν παντού στην άμυνα. Τα ποσοστά των Γουόριορς ήταν εξαιρετικά, βάζοντας και 16 πόντους στον αιφνιδιασμό αλλά τα πολλά λάθη τους (8) επέτρεψαν στο Κλίβελαντ να βρίσκεται σε κοντινή απόσταση (40-34).

Στη συνέχεια, το Γκόλντεν Στέιτ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, καθώς ο Τζέιμς έκατσε στον πάγκο για λίγα λεπτά αλλά η επιστροφή του συνοδεύτηκε από μια αλλαγή σκηνικού. Χάρη στις δικές του ικανότητες σε σκοράρισμα και πάσα, οι “ιππότες” βρέθηκαν ξανά σε απόσταση αναπνοής, έχοντας ήδη 10 κλεψίματα και φορτώνοντας με φάουλ τους αντιπάλους. Αμφότεροι οι δύο προπονητές βασίστηκαν σε super small-ball πεντάδες, με τους Τζέιμς και Ντουράντ σε ρόλο σέντερ. Παρότι οι Γουόριορς ολοκλήρωναν με λάθος το 1/4 των κατοχών τους κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων (67-64), με τον Ντουράντ να πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση.

Στην 3η περίοδο καθορίστηκε η εικόνα του αγώνα, με τους “dubs” να πατάνε απότομα το γκάζι. Ο Κάρι ζεστάθηκε, ο Ντουράντ δεν σταματούσε με τίποτα και το παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο αποτελούσε τη μόνιμη σταθερά. Το small-ball συνεχιζόταν ενώ ο ΛεΜπρόν προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να διατηρήσει τους Καβς στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμειναν επί 3.5 λεπτά χωρίς καλάθι και δέχθηκαν σερί 12-2, με τους Γουόριορς να προστατεύουν άριστα το καλάθι τους και με τον Λίβινγκστον να είναι ο x-factor. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην 4η περίοδο με σκορ 102-88. Εκεί, η διαφορά έπεσε μέχρι τους 11 πόντους αλλά οι Ντουράντ, Κάρι και Τόμπσον άρχισαν να παίζουν ρολόι, ευστοχώντας υπό κάθε συνθήκη και σφραγίζοντας το ματς!

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…