Κεντρική Διεθνή Το buzzer beater του Βελίτσκοβιτς “σκότωσε” τον Ερυθρό Αστέρα (vid)

Το buzzer beater του Βελίτσκοβιτς “σκότωσε” τον Ερυθρό Αστέρα (vid)

partizan

partizan

Η Παρτιζάν ήταν αυτή που πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με  78-77, χάρη σε τρίποντο του Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς και αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “ερυθρόλευκων” στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 41-38, χωρίς όμως να καταφέρνουν να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα στην τρίτη περίοδο. Στο 30′ η Παρτιζάν ήταν πίσω με 6 πόντους (62-56), όμως χάρη σε τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο τρίποντο του Βελίτσκοβιτς στην λήξη της αναμέτρησης έφτασαν στην νίκη.

Ο φόργουορντ των νικητών είχε 16 πόντους, όσους και ο Γουίλιαμ Χάτσερ που ξεχώρισε επίσης. Στην αντίπερα όχθη τη διαφορά έκανε ο ο Σιμόνοβιτς με 20 πόντους.