Κεντρική Διεθνή “Σκότωσε” την πρώην ο Σαν Εμετέριο

“Σκότωσε” την πρώην ο Σαν Εμετέριο

baskonia valencia

H Βαλένθια ξεκίνησε ιδανικά τους ημιτελικούς της ACB και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαν Εμετέριο, έφυγε με το “διπλό” από την έδρα της Μπασκόνια και έκανε το 1-0 υπέρ της στην σειρά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +8 (41-33), ενώ και στην τρίτη περίοδο συνέχισαν να προηγούνται στο σκορ το οποίο ήταν 64-58, στο 30′. H ομάδα του Σίτο Αλόνσο διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και το 36′ (77-70), όμως κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι με σερί 13-2 προσπέρασαν με 83-80 στο 40′. Με 35” να απομένουν, ο  Λέντο ευστόχησε σε δίποντο για το 82-83, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ένας πρώην παίκτης της Μπασκόνια, ο Σαν Εμετέριο με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ άλλους 15 πόντους πρόσθεσε ο Ντούμπγιεβιτς. Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα οι Λάρκιν και Χάνγκα με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-33, 64-58, 82-83.