Κεντρική NBA “Πολιόρκησαν” τους Σπερς οι ακαταμάχητοι Ρόκετς! (vids)

“Πολιόρκησαν” τους Σπερς οι ακαταμάχητοι Ρόκετς! (vids)

james harden 1

Η σειρά ανάμεσα στους Σαν Αντόνιο Σπερς και τους Χιούστον Ρόκετς αποτελεί μια συνεχή πάλη ανάμεσα σε δύο πλήρως αντικρουόμενα στυλ μπάσκετ. Αυτός που θα καταφέρει να επιβάλλει το δικό του μοντέλο θα πάρει την πρόκριση για τους Τελικούς της Δύσης, με την ομάδα του Τζέιμς Χάρντεν να καταφέρνουν ακριβώς αυτό, με πολύ εμφατικό τρόπο. Οι “ρουκέτες” συνέτριψαν τους Σπερς με 125-104 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από την 1η περίοδο και εκτελώντας με τρομερά ποσοστά πίσω από την αγαπημένη τους γραμμή: αυτή των 7.25, όπου είχαν 19/43 τρίποντα!

//platform.twitter.com/widgets.js

Ο Τζέιμς Χάρντεν έκανε ένα ιδιαίτερα μεστό και αποδοτικό παιχνίδι, σταματώντας στους 28 πόντους, με 10/18 σουτ και 4/6 βολές ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 12 ασίστ, καθοδηγώντας μαεστρικά την ομάδα του! Όλη η προσοχή της άμυνας ήταν στραμμένη πάνω του, με τη “βαρύτητα” του “Beard” να είναι πρωτοφανής, τραβώντας πληθώρα παικτών. Οι Σπερς επέλεγαν να “φορτώνουν” στη ρακέτα, προκειμένου να αποτρέψουν το τελείωμα των φάσεων κοντά στο καλάθι, αφήνοντας σε αρκετές περιπτώσεις ελεύθερους τους σουτέρ. Μπορεί η τακτική αυτή να πέτυχε στο 3ο ματς αλλά τα δεδομένα ήταν πλήρως διαφορετικά σήμερα, με τους συμπαίκτες του Χάρντεν να έχουν 8/11 τρίποντα μετά από πάσες του και 12/16 σουτ συνολικά!

Το παιχνίδι λάμβανε χώρα στον δικό του ρυθμό, με τον Χάρντεν να σκοράρει συχνά σε φάσεις απομόνωσης, ιδίως όταν γινόταν αλλαγή στο σκριν, καταφέρνοντας με ευκολία να νικήσει τον αντίπαλο ψηλό. Οι παίκτες των Σπερς επέλεγαν να του δίνουν χώρο, ώστε να μην πάει κοντά στο καλάθι αλλά ο Χάρντεν δεν καταλάβαινε τίποτα, επιβάλλοντας τη δική του κυριαρχία! Ο Έρικ Γκόρντον είχε 22 πόντους, με 6/9 τρίποντα, επωφελούμενος σε αρκετές περιπτώσεις από τη “μαγεία” του Χάρντεν, ο Τρέβορ Αρίζα είχε 16 ενώ ο Λου Γουίλιαμς είχε 13.

Στον αντίποδα, ο Τζόναθον Σίμονς έκανε εξαιρετική δουλειά, με 17 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής, με τον Κουάι Λέοναρντ να μένει στους 16, μαζί με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πέτυχε επίσης 16, έχοντας πολύ καλή απόδοση απέναντι στις κοντές πεντάδες των Ρόκετς αλλά οι Σπερς δεν κατόρθωσαν να αναχαιτίσουν τα δυνατά σημεία των αντιπάλων.

Το Χιούστον επέβαλλε τη θέλησή του από το πρώτο δωδεκάλεπτο, όπου πέτυχε 13 πόντους στον αιφνιδιασμό και, σύμφωνα με τον Γκρεγκ Πόποβιτς, εκείνο ήταν το χρονικό σημείο όπου το παιχνίδι “γλίστρησε” από τα χέρια των Σπερς. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 34-22 με τη λήξη της 1ης περιόδου αλλά οι Σπερς κατάφεραν να επιστρέψουν, μειώνοντας στους 4 πόντους (57-53) με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το 3ο δωδεκάλεπτο ήταν και το πιο κρίσιμο. Ο κόουτς, Μάικ Ντ’Αντόνι αντιμετώπιζε, φαινομενικά, μεγάλο πρόβλημα, καθώς ο Νενέ είχε τεθεί νοκ-άουτ, εξαιτίας ενός τραυματισμού στο ξεκίνημα του ματς ενώ ο Κλιντ Καπέλα είχε φορτωθεί με 4 φάουλ. Έτσι, αναγκάστηκε να βάλει τον Ράιαν Άντερσον στη θέση του σέντερ, εφαρμόζοντας small-ball στην πιο ακραία του μορφή! Εν τέλει, η τακτική αυτή απέδωσε τα μέγιστα, με τους Ρόκετς να πετυχαίνουν 8 τρίποντα μέσα σε 12 λεπτά, κάτι που οδήγησε στην “εκτόξευση” της διαφοράς, μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό σκορ!

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…