Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Άρης 79-65

Ολυμπιακός – Άρης 79-65

kem birch olympiakos aris

Ο Ολυμπιακός “σκούπισε” τον Άρη με 79-65 και πλέον είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησε διατεθειμένος να “καθαρίσει” όσο το δυνατόν γρηγορότερο το παιχνίδι, με τον Κώστα Παπανικολάου να συμπληρώνει τους 5 πρώτους πόντους των Πειραιωτών και τον Βαγγέλη Μάντζαρη να “εκτελεί” πίσω από τη γραμμή του τριπόντου κάνοντας το 8-0 κι αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι “άνοιξαν λογαριασμό” δια χειρός Ουίλ Κάμινγκς, ενώ ο Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων, για να έρθει ο Φλιώνης μία φάση αργότερα και να μειώσει σε απόσταση “αναπνοής” (8-7). Στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” “έτρεξαν” ένα σερί 11-3 έχοντας καλή επιθετική λειτουργία, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο “έκλεισε” στο 22-13.

Oι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη στα επόμενα λεπτά κατάφεραν να βρουν ρυθμό, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα ροκανίζοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (28-21), προτού αναλάβει δράση ο Βασίλης Σπανούλης και ανεβάσει (ξανά) τη διαφορά στο +10 (31-21). Τη σκυτάλη πήραν οι Μπιρτς, Γκριν και Πρίντεζης, οι οποίοι με διαδοχικούς πόντους έκαναν το +14 (37-23) μόλις 2 λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια στο 39-25.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ξεκίνησαν “καυτοί”. Ο Μάντζαρης με 2/2 προσπάθειες πίσω από τα 6.75 και ο Γιώργος Πρίντεζης “εκτόξευσαν” το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα στο +22 βάζοντας δύσκολα στον Άρη. Ο “αυτοκράτορας” βρήκε τα πατήματά του με… μπροστάρη τον Ουίλ Κάμινγκς που μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε φτάσει τους 17 πόντους. Ο Αμερικανός γκαρντ επανέφερε την ομάδα του στο -13 (65-52), προτού ο νεαρός της παρέας Βασίλης Χρηστίδης με όμορφη κίνηση από το λόου ποστ κάνει το 65-54 βάζοντας ξανά τον Άρη στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, οι “κιτρινόμαυροι” μάλιστα κατέβασαν έπειτα από πολύ ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αρχικά με τον Μούρτο (67-59) κι έπειτα με τον Τσαϊρέλη (69-60). Ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψύχραιμος και ο Παπαπέτρου εκμεταλλευόμενος την αμυντική ανισορροπία του Άρη, με τρίποντο “σφράγισε” τη νίκη και την πρόκριση της ομάδας του στους τελικούς της Stoiximan.gr BasketLeague.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-25, 65-49, 79-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 14 (4), Σπανούλης 10 (1), Γκριν 6, Μπιρτς 2, Γιανγκ 3, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 18 (2), Ουότερς, Αγραβάνης 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Φλιώνης 2, Κάμινγκς 21 (3), Γιάνκοβιτς 3 (1), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 3 (1), Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 9 (3), Τσαϊρέλης 8 (1), Ζάρας, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Μούρτος 5 (1).

Περισσότερα από Δημήτρης Σταθόπουλος

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…