Κεντρική NBA Ντουράντ και άμυνα “άνοιξαν” τον δρόμο στους Γουόριορς! (vids)

Ντουράντ και άμυνα “άνοιξαν” τον δρόμο στους Γουόριορς! (vids)

kevin durant warriors

kevin-durant-warriors

Χάρη στην εξαιρετική τους απόδοση στον ανασταλτικό τομέα αλλά και τον οίστρο του Κέβιν Ντουράντ, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς “άλωσαν” τη Γιούτα, επικρατώντας με 91-102 των Τζαζ και παίρνοντας κεφάλι με 3-0 στη μεταξύ τους σειρά! Πλέον, οι “dubs” βρίσκονται μια ανάσα μακριά από τους Τελικούς της Δύσης, με την καταπληκτική τους άμυνα να ξεχωρίζει, σε ένα παιχνίδι με πολύ αργό ρυθμό και μέτρια ποσοστά ευστοχίας. Στα τελευταία λεπτά, το Γκόλντεν Στέιτ απέδειξε και πάλι ότι διαθέτει περισσότερα “όπλα”, καταφέρνοντας να πάρει διψήφιο προβάδισμα και να “καθαρίσει” το ματς.

Ο Κέβιν Ντουράντ έκανε ίσως το κορυφαίο παιχνίδι του με τη φανέλα των “πολεμιστών”, σταματώντας στους 38 πόντους, με 11/18 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 4/4 βολές ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ! Χάρη στον “KD“, το Γκόλντεν Στέιτ κατάφερε να υπηρετήσει ένα διαφορετικό στυλ από αυτό που μας έχει συνηθίσει, γεμάτο από πικ-εν-ρολ και φάσεις απομόνωσης. Ο Ντουράντ έκανε θραύση στο παιχνίδι με πλάτη, σκοράροντας πάνω από τους ανήμπορους αμυντικούς με συνεχή σουτ ενώ εκτελούσε συνεχώς πίσω από σκριν, εκμεταλλευόμενος την αδυναμία του εκάστοτε ψηλού (συνήθως του Γκομπέρ) να ανέβει ψηλά, ώστε να ανταγωνιστεί την προσπάθειά του. Δεν θα μπορούσε, φυσικά να μην δώσει το παρών στην τελευταία περίοδο, καθώς σκόραρε 10 κρίσιμους πόντους όταν η μπάλα “έκαιγε”.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=o81jheu7I34]Ο Στεφ Κάρι ήταν καλά μαρκαρισμένος σχεδόν καθ’όλη τη διάρκεια του ματς, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους και 6/20 σουτ (3/11 τρίποντα). Παρά τη μέτρια βραδιά του, όμως, ο σούπερ-σταρ της ομάδας πέτυχε 11 πόντους στην κρίσιμη, τελευταία περίοδο, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει πειστικό προβάδισμα και να το διατηρήσει μέχρι τέλους. Ο Κλέι Τόμπσον έμεινε μόλις στους 6 πόντους, με 1/9 σουτ, ο Άντρε Ιγκουοντάλα είχε 11 ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν προσέφερε σε όλους τους τομείς, με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από πλευράς Γιούτα, ο Γκόρντον Χέιγουορντ ήταν το απόλυτο επίκεντρο του επιθετικού προσανατολισμού της ομάδας για ακόμη μια φορά, με 29 πόντους και 6 ασίστ, πηγαίνοντας συνεχώς στη γραμμή του φάουλ (13/14 βολές). Ο τρόπος που έβγαινε από τα σκριν, οι εκτελέσεις του μετά από ντρίμπλα αλλά και η δυνατότητα που έχει να εκμαιεύει την επαφή δυσκόλεψαν πολύ τους αντιπάλους αλλά ο οίστρος του “καυτού” διδύμου των Γουόριορς στο τέλος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους. Ο Ρούντι Γκομπέρ τον ακολούθησε σε απόδοση, με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με το ύψος και την αθλητικότητά του να ξεχωρίζουν αλλά δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην τελευταία περίοδο. Ο Σέλβιν Μακ σταμάτησε στους 11 πόντους, ο Ντέρικ Φέιβορς είχε 10 ενώ ο Τζόε Τζόνσον “κόλλησε” στους 7, με 3/12 σουτ.

Το Γκόλντεν Στέιτ δεν έπιασε τα συνηθισμένα του στάνταρ, έχοντας μόλις 17 ασίστ και 9/30 τρίποντα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις 95 κατοχές ενώ το παιχνίδι τους στο ανοικτό γήπεδο ήταν σχεδόν ανύπαρκτο (7 πόντοι). Τα στοιχεία αυτά προδιαθέτουν για μια πολύ κακή εμφάνιση της ομάδας αλλά οι Γουόριορς έχουν τη δυνατότητα να μεταμορφώνονται και να υπηρετούν οποιοδήποτε στυλ θέλουν.

Συγκεκριμένα, η επιμονή στις φάσεις απομόνωσης και στο πικ-εν-ρολ απέδωσε καρπούς, με τον Ντουράντ να είναι ανίκητος. Το Γκόλντεν Στέιτ δεν έκανε ούτε 1 λάθος στο 2ο ημίχρονο (!) ενώ περιόρισε τη Γιούτα σε ποσοστό ευστοχίας της τάξεως του 39% στα σουτ εντός πεδιάς. Οι Τζαζ τα πήγαν περίφημα, ανακόπτοντας με επιτυχία τις βασικές δράσεις των Γουόριορς (κοψίματα, σκριν μακριά από την μπάλα, τρανζίσιον) αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό, ώστε να πέσει νοκ-άουτ αυτή η υπερδύναμη.

BCL: Να συνεχίσει το όνειρο θέλει το Περιστέρι

Το Περιστέρι αντιμετωπίζει την Τενερίφη, στον ημιτελικό του F4 του BCL. Το Περιστέρι ανοίγ…