Κεντρική Elite League Μαχητές Δόξας Πεύκων – Καβάλα 78-76

Μαχητές Δόξας Πεύκων – Καβάλα 78-76

maxites doksas peukon

Σ΄ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι Μαχητές Δόξας Πεύκων νίκησαν πολύ δύσκολα την Καβάλα με 78-76 για τα playout της Α2, έκαναν το 2-1 στη σειρά και πλέον θέλουν μόλις μία νίκη για να τελειώσουν τη δουλειά.

Από την αρχή το παιχνίδι έδειχνε ότι θα είναι αμφίρροπο, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Μαχητές να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (26-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η διαφορά έπεσε στους 3 (43-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαχητές ανέβασαν στροφές και 4 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης πήραν προβάδισμα 11 πόντων (75-64). Εκεί που έδειχνε ότι το ματς είχε τελειώσει, οι παίκτες της Καβάλας “έτρεξαν” ένα σερί 11-1 και 22” πριν το τέλος πλησίασαν στον 1 πόντο (76-75). Τελικά, δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή και οι Μαχητές πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Παφίλης-Κατραχούρας-Ευφραιμίδης
Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-40, 63-54, 78-76
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 6 (1), Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 17 (3), Καλαμπάκας 3, Ναούμης 11 (2), Στόλης 4, Δίπλαρος 20 (6), Τάταρης 7, Τζαουάρα 10
Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 23 (5), Κελαϊδής 4 (1), Μάτζουρτσακ 16 (2), Ντιαλό 5, Κυριάκου, Κουμλέλης 13 (2), Γκέλιος 3 (1), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 9

Περισσότερα σε Elite League

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …