Κεντρική Elite League Ηρακλής – Αίολος Αστακού 68-60

Ηρακλής – Αίολος Αστακού 68-60

iraklis

iraklis

Την πρόκριση του στην τελική φάση των πλέι οφ ανόδου της Α2 πανηγύρισε ο Ηρακλής, ο οποίος έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση του μαχητικού Αίολου Αστακού, επικρατώντας με 68-60.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έκανε το 3-2 και θα κυνηγήσει την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια με αντίπαλο τον Φάρο Κερατσινίου. Η σειρά θα ξεκινήσει από το 1-1, με τον Ηρακλή να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα εξαρχής, με τον “Γηραιό” να προηγείται με 20-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και να ξεφεύγει με 40-27 στο ημίχρονο. Οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (56-42), ωστόσο το σύνολο του Μιχάλη Κουταλιανού δεν το έβαλε κάτω, μειώνοντας στους 3 πόντους (58-55) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Ο Ηρακλής, όμως, αντέδρασε ψύχραιμα. Με σερί 8-0, ξέφυγε με 66-55, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να αγχώσουν τους γηπεδούχους και να τους βάλουν δύσκολα. Με σερί 5-0, ο Αίολος μείωσε στους 6 πόντους (66-60), ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Παφίλης-Ξενικάκης.
Δεκάλεπτα: 20-13, 40-27, 56-42, 68-60.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10, Γιαννακίδης, Τότσιος 13 (2), Ονάσογλου, Δέσπος 7, Χρυσόπουλος 8 (2), Γκαγκαλούδης 4, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 15, Χείλαρης, 5 (1) Καλαϊτζίδης 6 (1).
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Κουμπούρας 5 (1), Παπαδιονυσίου 4, Κατσαρές, Γκάτζιας, Κακλαμάνος 9 (2), Κιτσούλης 11, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 9, Λυμπάρης 7, Γκιζόγιαννης 8 (2).

Περισσότερα σε Elite League

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…