Κεντρική NBA Στραβοπάτημα και ήττα για τους Μπακς του απίθανου Γιάννη (vids)

Στραβοπάτημα και ήττα για τους Μπακς του απίθανου Γιάννη (vids)

giannis antetokounmpo dirk nowitzki

giannis-antetokounmpo-dirk-nowitzki

Την ευκαιρία να απομακρυνθούν ακόμη περισσότερο από τους “σφετεριστές” της 5ης θέσης έχασαν οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς ηττήθηκαν εντός έδρας από τους αδιάφορους Ντάλας Μάβερικς με 105-109. Ως αποτέλεσμα, το ρεκόρ των “ελαφιών” διαμορφώθηκε στο 40-37, 1 νίκη πάνω από τους παραπαίοντες Χοκς και 3 νίκες πάνω από την 9η θέση. Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου στην άμυνα, επιτρέποντας στους αντιπάλους να βρουν τόσο ελεύθερα σουτ, όσο και εύκολα καλάθια μέσα από τη ρακέτα. Η επιστροφή του Μάικλ Μπίσλι (6 λεπτά, 3 πόντοι) ήταν η ευχάριστη είδηση της ημέρας αλλά το Μιλγουόκι δεν είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με τον “Greek freak” να παίρνει το παιχνίδι πάνω του.

Παναθηναϊκός-Τρίκαλα στην Ελλάδα, Τίμπεργουλβς-Μπλέιζερς στο ΝΒΑ και γενικά… όλα τα ματς, θα προσφερθούν από την 2winbet.gr προς τους πελάτες της στις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς!

Με 31 πόντους, 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Έλληνας σούπερ-σταρ “έγραψε” μια από τις πιο εντυπωσιακές και αξιοζήλευτες στατιστικές γραμμές που μπορεί να δει κανείς. Σούταρε με καταπληκτικά ποσοστά (10/15 δίποντα, 11/12 βολές), εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι οι Μάβερικς δεν διέθεταν κάποιον αποτελεσματικό “προστάτη” του καλαθιού στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ως αποτέλεσμα, ο Γιάννης έμπαινε στο καλάθι, σκοράροντας και παίρνοντας φάουλ.

Σε αρκετές περιστάσεις προσπαθούσε να βγάλει την ομάδα στο τρανζίσιον αλλά δεν τα κατάφερνε συχνά, με τους Μάβερικς να επιβάλλουν παιχνίδι μισού γηπέδου ενώ ήταν πρόθυμος να κάνει την έξτρα πάσα, ώστε να βρεθεί το καλύτερο δυνατό σουτ. Στην άμυνα ήταν επίσης φοβερός, καλύπτοντας αποτελεσματικά τις γραμμές πάσας και ανακόπτοντας τον ρυθμό των αντιπάλων. Δυστυχώς, όμως, τα κατορθώματά του δεν ήταν αρκετά.

Ο Χάρισον Μπαρνς ήταν ο απόλυτος ηγέτης των Μαβς στην αναμέτρηση, με 31 πόντους (9/13 σουτ, 10/10 βολές) σε 38 λεπτά συμμετοχής. Έκανε θραύση σε συνθήκες ένας-εναντίον-ενός, σκοράροντας συνεχώς και πηγαίνοντας στις βολές, ευστοχώντας μάλιστα και στο πιο κρίσιμο καλάθι της αναμέτρησης, με 20” για τη λήξη, στέλνοντας τη διαφορά στο +5. Ο “αειθαλής”, Ντιρκ Νοβίτσκι δεν τα πήγε και άσχημα (17 πόντοι σε 25 λεπτά), σκοράροντας κατά συρροήν στα πρώτα λεπτά του αγώνα ενώ ξεχώρισαν οι Μπαρέα και Φέρελ, με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η περιφερειακή άμυνα των Μπακς ήταν πολύ αρνητική στο ξεκίνημα, με το Ντάλας να βρίσκει μονίμως ελεύθερα σουτ. Στον αντίποδα, το Μιλγουόκι έβρισκε πόντους κάτω από το καλάθι, με κύριο εκφραστή τον Γιάννη. Και οι δύο ομάδες σούταραν με υψηλά ποσοστά και η 1η περίοδος έληξε με σκορ 28-31, αφού η διαφορά είχε φθάσει και στο +8 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η ελλαττωματική λειτουργία της άμυνας των “ελαφιών” μεταφέρθηκε από την περιφέρεια στο “ζωγραφιστό“, με τους παίκτες του Ντάλας να βρίσκουν διαδρόμους και να πασάρουν ιδανικά στον παίκτη που έκοβε προς τα μέσα. Οι γηπεδούχοι το πήραν απόφαση και “έσφιξαν” τα μετόπισθεν ενώ ο Θον Μέικερ αποδείχθηκε το επιθετικό “κλειδί”, με τον Αυστραλό ρούκι να πετυχαίνει 8 σερί πόντους στα τελευταία 2 λεπτά του 1ου ημιχρόνου! Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια σε απόλυτη ισορροπία (53-53).

Στην 3η περίοδο, το Μιλγουόκι είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά της, δείχνοντας να αποκτά τον έλεγχο. Ο Γκάρι Πέιτον Τζ. έκανε δυναμικό ντεμπούτο ενώ οι Μπακς έβρισκαν σκορ από τους Ντελαβεντόβα (14 πόντοι) και Μίντλετον (13 πόντοι). Τα “ελάφια” ξεκίνησαν την 4η περίοδο όντας στο +3 (78-75) αλλά δεν έμελλε να κρατήσουν το προβάδισμα για πολύ…

Το 80-77 μετατράπηκε ταχύτατα σε 80-87, με τις γνωστές, αμυντικές παθογένειες να επιστρέφουν. Οι Μπακς δεν είχαν καλή συνεννόηση ούτε στην αδύνατη πλευρά, ούτε στο πικ-εν-ρολ, με αποτέλεσμα να βρεθούν ακόμη και στο -10 (91-101), 4 λεπτά για τη λήξη. Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, μείωσαν ακόμη και στους 3 (103-106), με τρίποντο του Ντελαβεντόβα αλλά το καλάθι του Μπαρνς “καθάρισε” την παρτίδα.

Στην υπόλοιπη, πλούσια επικαιρότητα, ο Λεμπρόν Τζέιμς αναδείχθηκε νικητής στην απίστευτη “μονομαχία” με τον Πολ Τζορτζ και το Κλίβελαντ επικράτησε των Πέισερς στη 2η παράταση! Ο Στεφ Κάρι πέτυχε ίσως την καλύτερή του εμφάνιση για φέτος, “διαλύοντας” τους Γουίζαρντς με 42 πόντους και 9/14 τρίποντα, φθάνοντας τα 300 εύστοχα για φέτος ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πέτυχε το 40ό τριπλ-νταμπλ του αλλά δεν ήταν αρκετό απέναντι στους εξαιρετικούς Χόρνετς. Οι Σπερς εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους και την αποδοτικότητα του δίδυμου Λέοναρντ-Πάρκερ, νικώντας τους Τζαζ, οι Μπουλς πήραν άλλη μια τεράστια νίκη, χάρη στον “μαγικό” Τζίμι Μπάτλερ, παρά την καταπληκτική παρουσία των Κάζινς-Ντέιβις ενώ το Ντένβερ συνεχίζει να ελπίζει για πρόκριση, μετά το διπλό στο Μαϊάμι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (2/4)

• Μπόστον Σέλτικς – Νιου Γιορκ Νικς 110-94 (Τόμας 19, Μπράουν 16, Σμαρτ 14 / Λι 16, Πορζίνγκις 14)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 113-101 (Γουόκερ 29, Καμίνσκι 18, Κιντ-Γκίλκριστ 16 / Γουέστμπρουκ 40 [13 ριμπάουντ, 10 ασίστ], Ολαντίπο 19)
  • Μέμφις Γκρίζλις – Λος Άντζελες Λέικερς 103-108 (Κόνλεϊ 20 [12 ασίστ], Ντάνιελς 20, Ράιτ 16 / Ράσελ 28, Ραντλ 18 [11 ριμπάουντ], Ίνγκραμ 13, Νανς 12 [14 ριμπάουντ])
  • Ντάλας Μάβερικς – Μιλγουόκι Μπακς 109-105 (Μπαρνς 31, Νοβίτσκι 17, Μπαρέα 17 / Αντετοκούνμπο 31 [15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα], Ντελαβεντόβα 14, Μίντλετον 13)
  • Γιούτα Τζαζ – Σαν Αντόνιο Σπερς 103-109 (Γκομπέρ 19 [14 ριμπάουντ, 6 τάπες], Ντιαό 19, Χέιγουορντ 16 / Λέοναρντ 25, Πάρκερ 21, Σιμονς 17, Γκασόλ 13 [12 ριμπάουντ])
  • Σικάγο Μπουλς – Νιου Όρλεανς Πέλικανς 117-110 (Μπάτλερ 39, Πόρτις 21 [11 ριμπάουντ], Λοβέρν 15 / Ντέιβις 30 [11 ριμπάουντ], Κάζινς 26 [18 ριμπάουντ], Χόλιντεϊ 17)
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Τορόντο Ράπτορς 105-113 (Λουαού-Καμπαρό 23, Σάριτς 16 / Ιμπάκα 24, ΝτεΡόζαν 17)
  • Ατλάντα Χοκς – Μπρούκλιν Νετς 82-91 (Σρούντερ 16, Μίλσαπ 14, Χάρνταγουεϊ 14 / Λόπεζ 29, Λιν 15)
  • Ντένβερ Νάγκετς – Μαϊάμι Χιτ 116-113 (Γκαλινάρι 29, Τσάντλερ 19, Γιόκιτς 19 [10 ριμπάουντ] / Ντράγκιτς 22, Ρίτσαρντσον 17, Γουάιτσαϊντ 16 [12 ριμπάουντ])
  • Ιντιάνα Πέισερς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 130-135 (2OT) (Τζορτζ 43, Μάιλς 27, Γιανγκ 19, Τιγκ 17 [11 ασίστ] / Τζέιμς 31 [16 ριμπάουντ, 11 ασίστ], Έρβινγκ 23, Λοβ 20, Σμιθ 18)
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 115-139 (Μπιλ 20, Μπογκντάνοβιτς 20, Γουολ 15 [11 ασίστ] / Κάρι 42 [8 ασίστ, 9/14 τρίποντα], Τόμπσον 23, Γκριν 11 [12 ριμπάουντ, 13 ασίστ])
  • Χιούστον Ρόκετς – Φοίνιξ Σανς 123-116 (Χάρντεν 26, Γουίλιαμς 23, Γκόρντον 22, Γουίλιαμς 21 / Γιούλις 34, Μπούκερ 27, Ντάντλεϊ 15)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (25/4)

Τα φώτα στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρό…