Κεντρική Διεθνή Στην Μάλαγα το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα

Στην Μάλαγα το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα

malaga

malaga

Η Μάλαγα στο 31′ βρισκόταν πίσω, όμως έτρεξε ένα σερί 18-0, ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη με 63-58 απέναντι στην Βαλένθια, για τον τελικό του Eurocup. Αυτή η νίκη εξασφάλισε και το προνόμιο της συμμετοχής στην Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 6-14, όμως τα δύο τρίποντα του Σάστρε έκαναν το 17-16. Ο Ντούμπλιεβιτς διαμόρφωσε το 22-18 για το πρώτο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια χάρη στον εξαιρετικό Σάτο έφτασε σε διψήφια διαφορά +10 (31-21), όμως ο Νέντοβιτς κράτησε την ομάδα του κοντά και έκλεισε το ημίχρονο στο 33-30.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμη και στο +12 (47-35), όμως η ομάδα του Πλάθα βρέθηκε και πάλι κοντά όταν και σκόραρε για το 50-43, στο 28′. Κάπου εκεί ο τελικός πήγε να ξεφύγει, όταν ο Όμιτς αποβλήθηκε για την σύρραξη με τον Νέντοβιτς. Αυτό ωφέλησε την ομάδα του Μαρτίνεθ που προηγήθηκε με 56-43, με τον Τόμας. Κάπου εκεί όμως η Μάλαγα με κοντό σχήμα και τους  Ντίεθ, Μπρουκς και Σμιθ, έτρεξε ένα σερί 18-0 και ανέτρεψε το σκορ για το 56-61, 2′ πριν το τέλος.

Δύο βολές από τους Νέντοβιτς και Μπρουκς σφράγισαν το τελικό σκορ και την κατάκτηση του Eurocup.

Ο MVP του τελικού, Ντίαθ, ήταν ο εξαιρετικός με 12 πόντους και με σημαντική βοήθεια από τον Σμιθ με 10 πόντους. Ο Ντούμπλιεβιτς με 16 πόντους έβαλε τα δυνατά του, όμως τα 7.5 λεπτά χωρίς σκορ, πλήγωσαν την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-30, 54-43, 58-63.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…