Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 58-71

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 58-71

calathes sloukas

calathes-sloukas

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός του πρώτου μέρους προηγήθηκε με 14 πόντους (42-28), όμως η Φενέρμπαχτσε βρήκε τον τρόπο και έφτασε στην ανατροπή και στη νίκη με 58-71, για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα και έκανε το break στην έδρα των “πράσινων”. Τρομερή εμφάνιση από τον Μπογκντάνοβιτς που “σκότωσε” το “τριφύλλι” με τους 23 πόντους που πέτυχε.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν νευρικά την αναμέτρηση και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ευστοχήσουν σε τρία τρίποντα και να προηγηθούν με 9-3, χάρη σε σουτ του Κάλινιτς. Ο Καλάθης μείωσε σε 12-6, όμως ο Βέσελι με εκπληκτικό κάρφωμα έκανε το 14-6, στο 5’. Ο Παναθηναϊκός με σερί 9-0 έφτασε σε απόσταση αναπνοής ,16-15, με το τρίποντο του Ρίβερς, που ήταν και το σκορ για την πρώτη περίοδο.

Το “τριφύλλι” με πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκε για πρώτη φορά με 23-21, με το ντράιβ του Παππά. Οι επιλογές των παικτών του Πασκουάλ στην επίθεση βελτιώθηκαν και το εύστοχο σουτ του Ρίβερς, τους έφερε στο +4 (27-23), για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε τρίποντο για το 35-23, όμως ο Ντατόμε απάντησε άμεσα και κατέβασε και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (35-26). Ο Τζέιμς με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 42-28 το οποίο ήταν το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Κορυφαίος στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους ο Ρίβερς με 13 πόντους, ενώ για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 8 πόντους.

H Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά και με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε 44-31, όμως ο Φελντέιν απάντησε άμεσα για το 47-31. Οι φιλοξενούμενοι με 7 σερί πόντους κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και έκαναν το 47-38. Ο Βέσελι βρέθηκε μόνος του κάτω από το καλάθι και κάρφωσε για το 49-43 και έβαλε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Ο Μπογκντάνοβιτς συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση και με καλάθι μείωσε σε 49-48, στο 29’. Η βολή του Παππά διαμόρφωσε το 50-48, που ήταν το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Φενέρμπαχτσε με 5-0 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου πέρασε μπροστά μετά από ώρα με 53-50, στο 31’. O τρομερός Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε από μέση απόσταση για το 55-52. Ο Ντίξον μετά από ντρίπλα σκόραρε για 3 και το σκορ έγινε 58-53, στο 35’. Ο Κάλινιτς ευστόχησε σε σουτ πίσω από τα 6.75 και έφερε την ομάδα του στο +12 (67-55), στο 37’. Οι Τούρκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (71-55), στο 39′. Η βολή του Σίνγκλεντον διαμόρφωσε το τελικό 71-58.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπογκντάνοβιτς και Κάλινιτς με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους την διαφορά έκαναν οι Ρίβερς και Τζέιμς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-28, 50-48, 58-71.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 14 (2), Παππάς 5, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 1, Γκάμπριελ 4 (1), Μπουρούσης 3, Καλάθης 9.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 8, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 23 (5/6τρ), Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 8, Κάλινιτς 16 (4), Ντίξον 13 (3), Ντατόμε 3 (1).