Κεντρική NBA Νέα ήττα για τους Μπακς του “μοναχικού” Γιάννη (vids)

Νέα ήττα για τους Μπακς του “μοναχικού” Γιάννη (vids)

greg monroe pacers

greg-monroe-pacers

Στις “ορέξεις” των Ιντιάνα Πέισερς παραδόθηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς, οι οποίοι ηττήθηκαν με 104-89, με αποτέλεσμα να αποκαθηλωθούν από την 5η θέση και με τον κίνδυνο για περαιτέρω πτώση να είναι ορατός. Τα “ελάφια” απέχουν πλέον μόλις 1.5 νίκη από τους 9ους, Χιτ και 1 από την και 8η θέση, με την ανάγκη για άμεση ανάκαμψη να είναι πλέον επιτακτική. To Μιλγουόκι έχει πλέον 3 σερί ήττες, με την απόδοση της ομάδας να παρουσιάζει κάθετη πτώση, κάτι που φανερώθηκε έντονα και χθες.

Πληθώρα λαθών στην επίθεση (21 συνολικά), μονοδιάστατο πρόσωπο στον τομέα του σκοραρίσματος αλλά και νεκρά διαστήματα (με αποκορύφωμα το σερί 13-0 των Πέισερς στην 3η περίοδο) συνέθεσαν το σκηνικό. Σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Πολ Τζορτζ, ο οποίος είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ με πολύ καλά ποσοστά (9/14 σουτ), το τελικό αποτέλεσμα φαντάζει απόλυτα δικαιολογημένο. Ο ηγέτης των Πέισερς δημιουργούσε το δικό του σουτ, έβγαινε άψογα από τα σκριν μακριά από την μπάλα ενώ σκόραρε και στο τρανζίσιον, μετά από καλές άμυνες της ομάδας του. Είναι φανερό ότι διάγει περίοδο φορμαρίσματος, στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αυτός που ξεχώρισε για πολλοστή φορά από πλευράς Μιλγουόκι, με 25 πόντους (7/13 δίποντα, 11/13 βολές), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη, σε 35 λεπτά συμμετοχής! Ήταν με τεράστια διαφορά το σημείο αναφοράς της ομάδας, όντας πολύ επιθετικός στον τρόπο παιχνιδιού του. Αναζητούσε συνεχώς την επαφή με δυναμικές διεισδύσεις, πηγαίνοντας με μεγάλη συνέπεια στη γραμμή των βολών, σκόραρε στο τρανζίσιον με δυναμικά τελειώματα (κυρίως στο ξεκίνημα του αγώνα) και έβλεπε εξαιρετικά τους συμπαίκτες του στην περιφέρεια, “σπάζοντας” την μπάλα. Δυστυχώς, ήταν μια από τις “μοναχικές” βραδιές του.

Ο “Greek freak” πήρε τα ηνία της ομάδας εξ αρχής, με σπουδαία καλάθια πάνω από τη στεφάνη. Συνολικά είχε 12 πόντους στα πρώτα 12 λεπτά αλλά η επιθετική “αφλογιστία” των συμπαικτών του υποχρέωσε το Μιλγουόκι να σκοράρει με το σταγονόμετρο. Οι Πέισερς ήταν ελαφρώς πιο συνεπείς και η 1η περίοδος έληξε με σκορ 25-21.

Τα “ελάφια” μπήκαν φουριόζα στη 2η περίοδο, ανοίγοντας τον ρυθμό και σκοράροντας με πιο μεγάλη συνέπεια, κυρίως από μακριά, με τον Μίρζα Τελέτοβιτς (15 πόντοι, 5/8 τρίποντα) να βρίσκει ρυθμό. Τα λάθη, όμως, έκαναν την εμφάνισή τους, από κοινού με τα νεκρά διαστήματα και οι Πέισερς πήραν ξανά “κεφάλι”, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 6 πόντων (56-50). Ο Τζορτζ είχε ήδη 13 πόντους ενώ ο Μάιλς Τέρνερ τον ακολουθούσε με 9.

Η 3η περίοδος ήταν και το σημείο-κλειδί, εκεί όπου κρίθηκαν τα πάντα. Το 63-61 μετατράπηκε σε 76-61 υπέρ των Πέισερς, με τον Τζεφ Τιγκ να δημιουργεί και να σκοράρει (15 πόντοι, 7 ασίστ) και τον Τζορτζ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό. Οι Μπακς είχαν πολύ άσχημα rotations στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κενά για ελεύθερα σουτ. Η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 10 πόντους, με τους Πέισερς να σκοράρουν κατά βούληση και να φθάνουν ακόμα και στο +22, προτού διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Χοκς πήραν επιτέλους μια μεγάλη νίκη επί των Σέλτικς, με τον Πολ Μίλσαπ να επιστρέφει στη “δράση” και να ηγείται της νίκης των “γερακιών”, τα οποία ανέβηκαν εκ νέου στην 5η θέση! Οι Μπλέιζερς βρίσκονται όλο και πιο κοντά στην επικύρωση της 8ης θέσης, νικώντας τους Τίμπεργουλβς ενώ οι Γουίζαρντς συνεχίζουν να κυνηγούν μια θέση στην πρώτη 3άδα, μετά την “άλωση” του Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν. Τέλος, ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε το 4ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, με τους Μπουλς να νικούν τους Σίξερς ενώ οι Μάτζικ επικράτησαν των Νετς στο ντέρμπι των “ουραγών”.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (6/4)

• Σικάγο Μπουλς – Φιλαδέλφια 76ερς 102-90 (Μίροτιτς 22, Μπάτλερ 19 [10 ριμπάουντ, 10 ασίστ], Γκραντ 15 / Λουαού-Καμπαρό 18, Άντερσον 17
  • Μπρούκλιν Νετς – Ορλάντο Μάτζικ 107-115 (Λιν 32, ΛεΒερτ 20 / Πέιτον 22 [11 ασίστ], Γκόρντον 20, Βούσεβιτς 18 [12 ριμπάουντ])
  • Μιλγουόκι Μπακς – Ιντιάνα Πέισερς 89-104 (Αντετοκούνμπο 25, Τελέτοβιτς 15, Μίντλετον 10 / Τζορτζ 23 [10 ριμπάουντ], Τιγκ 15, Γιανγκ 12 [11 ριμπάουντ])
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Νιου Γιορκ Νικς 106-103 (Μπιλ 25, Γουολ 24, Γκορτάτ 16 / Άντονι 23, Χόλιντεϊ 16)
  • Μπόστον Σέλτικς – Ατλάντα Χοκς 116-123 (Τόμας 35, Κράουντερ 24, Σμαρτ 18, Μπράντλεϊ 17 / Μίλσαπ 26 [12 ριμπάουντ], Χάρνταγουεϊ 23, Πρινς 20, Σρούντερ 18)
  • Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Πόρτάντ Τρέιλ Μπλέιζερς 98-105 (Γουίγκινς 36, Τάουνς 24 [16 ριμπάουντ], Ρούμπιο 19 / Κραμπ 25, Λίλαρντ 22, ΜακΚόλουμ 18)

Μαγικό φινάλε και 2-0 οι Νικς με απίθανη ανατροπή

Φινάλε με δύο τρίποντα και 2-0 οι Νικς. Άλλη μια επική ματσάρα παρακολουθήσαμε στο Madison…