Κεντρική NBA Και επίσημα στο “πάρτι” των πλέι-οφς οι Μπακς! (vids)

Και επίσημα στο “πάρτι” των πλέι-οφς οι Μπακς! (vids)

giannis antetokounmpo

giannis-antetokounmpo

Η επιστροφή στα πλέι-οφς είναι πλέον και μαθηματικά δεδομένη! Οι Μιλγουόκι Μπακς “έσπασαν” το σερί 3 ηττών που “έτρεχαν”, επικρατώντας μέσα στη Φιλαδέλφια με 82-90 των Σίξερς, τσεκάροντας το εισιτήριό τους! Παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου περιόρισαν τους γηπεδούχους σε μόλις 11/37 σουτ (29.7%) και με “όπλο” την εξαιρετική 3η περίοδο (12-25 το επιμέρους σερί), τα “ελάφια” έκαναν το καθήκον τους, φθάνοντας τις 41 νίκες για φέτος. Μάλιστα, απέχουν μόλις 0.5 νίκη από τους Ατλάντα Χοκς, με το “παράθυρο” της 5ης θέσης να μην έχει κλείσει ακόμη! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν, φυσικά, ο κύριος υπαίτιος για τη θετική εικόνα της ομάδας του.

Χοκς ή Καβαλίερς ο νικητής στην μεταξύ τους “μάχη”; Η Ρεάλ ή η Μπασκόνια θα πάρει την νίκη και το… προβάδισμα (ισοβαθμούν) στην βαθμολογία; Ολα τα ματς του ΝΒΑ και των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων στις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς από την 2winbet.gr προς τους πελάτες της!

Ο “Greek freakέκανε τη συνηθισμένη, all-around δουλειά του, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους (7/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/11 βολές), 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, σε 40 λεπτά συμμετοχής! Όλοι του οι πόντοι προήλθαν με καλάθια μέσα από τη ρακέτα, κυρίως μέσω κοψιμάτων και φάσεων απομόνωσης. Απέδειξε ξανά ότι διαθέτει εξαιρετικό court-vision, διαβλέποντας πάντοτε τον ελεύθερο παίκτη ενώ ήταν άψογος και στην άμυνα, τόσο στις γραμμές πάσας, όσο και στην προστασία του καλαθιού. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γκρεγκ Μονρό με 17 πόντους ενώ ο Μάθιου Ντελαβεντόβα είχε 14, αν και δεν είχε και τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας.

Οι Μπακς επικεντρώθηκαν στο να σκοράρουν κοντά στο καλάθι από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μονρό να πιάνει δουλειά στο ποστ και τον Γιάννη να τελειώνει φάσεις πάνω από τη στεφάνη. Στον αντίποδα, ο Νικ Στάουσκας εκτελούσε με συνέπεια από μακριά και η 1η περίοδος έληξε με σκορ 21-23. Η επίθεση των Σίξερς άρχισε να δουλεύει καλύτερα στο 2ο δωδεκάλεπτο, με τον Ντάριο Σάριτς να φθάνει τους 11 πόντους και οι γηπεδούχοι πήραν ακόμη και διψήφιο προβάδισμα (44-34) αλλά οι Μπακς, με 8 σερί πόντους του Σπένσερ Χος πήγαν στα αποδυτήρια μόλις στο -6 (48-42).

Στην επανάληψη, το Μιλγουόκι “έσφιξε” τα μετόπισθεν απέναντι στη χειρότερη επίθεση του NBA και τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους. Οι Σίξερς είχαν μόλις 4/18 σουτ στην 3η περίοδο και σκόραραν μονάχα 12 πόντους, χάνοντας μια για πάντα το προβάδισμα. Οι Μπακς κατάφεραν να “πυροδοτήσουν” κάποιους αιφνιδιασμούς μέσω της καλής τους άμυνας και έκλεισαν την 3η περίοδο στο +7 (60-67), μπαίνοντας οριστικά στη θέση του οδηγού. Στα τελευταία λεπτά, η συντήρηση της διαφοράς ήταν εξαιρετική, με τα “ελάφια” να “καλπάζουν” πλέον προς το 2ο “ταξίδι” τους στα πλέι-οφς εντός των τελευταίων 3 ετών!

Στα υπόλοιπα ματς, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε την κορυφαία εμφάνιση της ζωής του, με 59 (!) πόντους, οδηγώντας τους Μπλέιζερς στη νίκη επί των Τζαζ, φθάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην επικύρωση της 8ης θέσης, με τους Κλίπερς να εκμεταλλεύονται το “στραβοπάτημα” των “μορμόνων”, νικώντας τους αδιάφορους Σπερς. Ο Κέβιν Ντουράντ επέστρεψε στα παρκέ μετά από 40 μέρες, με τους Γουόριορς να “ποδοπατούν” τους Πέλικανς ενώ οι Μπουλς κατάφεραν να ηττηθούν από τους Νετς, με την “αποστολή” τους να γίνεται πλέον πολύ δύσκολη. Τέλος, οι Σέλτικς συνεχίζουν να βρίσκονται στο κατόπι των Καβαλίερς, ο Πολ Τζορτζ απέδειξε ξανά ότι βρίσκεται σε play-off mode ενώ οι Χιτ πήραν μεγάλη νίκη μέσα στη Γουάσινγκτον, “πιάνοντας” το Σικάγο στην 8η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (8/4)

• Σικάγο Μπουλς – Μπρούκλιν Νετς 106-107 (Μπάτλερ 33, Λόπεζ 16 / ΛεΒέρτ 19, Ντίνγουιντι 19)
  • Μπόστον Σέλτικς – Σάρλοτ Χόρνετς 121-114 (Τόμας 32, Χόρφορντ 16, Ολίνικ 13 [11 ριμπάουντ] / Μπατούμ 31, Γουόκερ 23, Λαμπ 17)
  • Ιντιάνα Πέισερς – Ορλάντο Μάτζικ 127-112 (Τζορτζ 37, Τέρνερ 23 [10 ριμπάουντ], Γιανγκ 14)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Φιλαδέλφια 76ερς 90-82 (Αντετοκούνμπο 20 [10 ριμπάουντ, 6 ασίστ], Μονρό 17, Ντελαβεντόβα 14 / Χολμς 17 [10 ριμπάουντ], Σάριτς 14, ΜακΚόνελ 10 [10 ασίστ])
  • Μαϊάμι Χιτ – Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 106-103 (Γουάιτσαϊντ 30 [12 ριμπάουντ], Τ.Τζόνσον 19, Ντράγκιτς 18 / Μόρις 21, Μπιλ 16, Γουολ 16)
  • Λος Άντζελες Κλίπερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 98-87 (Πολ 19, Γκρίφιν 18, Τζόρνταν 17 [17 ριμπάουντ] / Λέοναρντ 28, Όλντριτζ 18, Γκασόλ 15)
  • Γιούτα Τζαζ – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 86-101 (Χέιγουορντ 21, Γκομπέρ 13 [11 ριμπάουντ] / Λίλαρντ 59 [9/14 τρίποντα], Χάρκλες 12)
  • Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 101-123 (Κουκ 22, Αζινσά 17 / Τόμπσον 20, Κλαρκ 17, Ντουράντ 16 [10 ριμπάουντ], ΜακΓκί 16)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…