Κεντρική Διεθνή “Ερυθρόλευκος” περίπατος στο πρώτο τελικό

“Ερυθρόλευκος” περίπατος στο πρώτο τελικό

erithros asteras 1

erithros-asteras

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 1-0 στον πρώτο τελικό της Αδριατικής Λίγκα, μετά τη νίκη απέναντι στην Τσεντεβίτα με 81-66.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, στην πρώτη περίοδο αφού βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 16-27. Από εκεί και μετά ο αγώνας είχε χρώμα ερυθρόλευκο, αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και βρέθηκαν στο +12 (66-54), στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζένκινς και Ουόλτερς με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ είχαν και ακόμη 3 παίκτες με διψήφιους πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 45-44, 66-54, 81-66.