Κεντρική Ασίστ Shadow Εύκολα ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ

Εύκολα ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ

olympiakos 2

olympiakos

Με νίκη ξεκίνησε στο 44ο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 55-45.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπορεί να μην εντυπωσίασαν στο πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες έκλεισαν στο 9-9, αλλά βρίσκοντας ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ οι Πειραιώτες πήγαν στ’ αποδυτήρια έχοντας σημαντικό προβάδισμα (27-15).

Οι νεαροί παίκτες του “Δικέφαλου” δεν μπόρεσαν ούτε στην τρίτη περίοδο να πλησιάσουν τον αντίπαλό τους (49-28), με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει σε διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκος Αρσενόπουλος με 25 πόντους και 4 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75, ενώ από τους ηττημένους ο Καμπουρίδης ήταν αυτός που ξεχώρισε με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 15-27, 28-49, 45-55.
ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης) Νικολαΐδης, Γιανναράς 9 (1), Παλιαχάνης 1, Λαζαρίδης 2, Βλαγκόγιας 5, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 4, Καμπουρίδης 16, Ιατρίδης 5 (1), Ζαμπάκης 2, Κουρόγλου 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 3 (1), Μπαλλής 3, Μερισιώτης 4, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 2, Τζαϊδάς 6, Φιλά 4, Αρσενόπουλος 25 (4), Γερόνικος 2, Κατσίμπας, Κιουρτίδης, Τσουμάνης 6.