Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ολυμπιακός 62-74

Εφές – Ολυμπιακός 62-74

olympiakos efes spanoulis

olympiakos-efes-spanoulis

Ποιος τον ξέγραψε…
Ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα και φρόντισε να το αποδείξει με τον πιο περίτρανο τρόπο στην Πόλη. Τι κι αν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, τι κι αν η πίεση έφτασε στο απροχώρητο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε το θαύμα της κι άλωσε την έδρα της Εφές Αναντολού, επικρατώντας των Τούρκων με 74-62 και φέρνοντας τη σειρά στα ίσια (2-2).

Η πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί την Τρίτη στο ΣΕΦ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους διασώθηκε ο Γκρέιντζερ με 17 πόντους.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν εφιαλτικό, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παρουσιάζει παρόμοια εικόνα μ’ αυτή που είχε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του προηγούμενου παιχνιδιού με την Εφές. Οι Τούρκοι μπήκαν με το πόδι τέρμα πατημένο στο γκάζι και με μπροστάρη τον Γκρέιντζερ ξέφυγε με 18-6 στο 5′.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μείωσε σε 18-14 με σερί 8-0, με την Εφές να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 21-14.

Με σερί 6-0, οι Τούρκοι ξέφυγαν με 13 πόντους (27-14) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους “ερυθρόλευκους” να επιστρέφουν γρήγορα (31-25 στο 16′) και να μειώνουν στον πόντο (36-35 στο 19′), με τρίποντο του Σπανούλη. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Εφές, προηγούμενη με 38-35.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι στα ριμπάουντ, ωστόσο ήταν εξαιρετικά άστοχοι πίσω από τη γραμμή του τρίποντου, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να ξεφύγουν στο σκορ, την ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά εύστοχος στα περιφερειακά σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα “ερυθρόλευκο” ρεσιτάλ πίσω από τη γραμμή των 6,75. Σπανούλης, Πρίντεζης, Μάντζαρης και Παπανικολάου “βομβάρδισαν” το καλάθι της Εφές, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (48-52 στο 25′). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Ερτέλ και Γκρέιντζερ, ωστόσο οι Πειραιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 54-55.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ξεφεύγει με 7 πόντους (54-61), τρέχοντας σερί 6-0. Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο, πιάνοντας από το λαιμό τους Τούρκους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα τον διάδρομο προς το “ερυθρόλευκο” καλάθι. Την ίδια ώρα, ο Βασίλης Σπανούλης έδινε ρεσιτάλ στην επίθεση, αποδεικνύοντας πόσο μεγάλος παίκτης είναι. Με 5 σερί πόντους του αρχηγού του Ολυμπιακού, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 11 πόντους (57-68 στο 36′), βάζοντας γερές βάσεις νίκης.

Οι παίκτες της Εφές δεν έβρισκαν σκορ με τίποτα (έχαναν και βολές), λόγω της τρομερής “ερυθρόλευκης” άμυνας, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 58-72 και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74.
ΕΦΕΣ
(Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (2), Ερτέλ 6, Πολ, Ντάνστον 7, Κιρκ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…