Κεντρική Διεθνή Δύσκολα η Ούνικς απέναντι στην Ρίγα

Δύσκολα η Ούνικς απέναντι στην Ρίγα

uniks

uniks

Η Ούνικς Καζάν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ρίγα με 86-82, για την 22η αγωνιστική της VTB League.

Η ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου έφυγε από τη Λετονία με το “διπλό” που την καθιερώνει στην 5η θέση της βαθμολογίας. Για να έρθει όμως αυτό έπρεπε ο Κίνο Κόλομ να γίνει από μοιραίος, ωραίος. Αρχικά ο Ισπανός γκαρντ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όμως εκεί ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 83-80, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει και έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, το οποίο υπερασπίστηκε μέχρι το τέλος.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Αρτσιόμ Παρακχούσκι με 16 πόντους, ο Παβέλ Αντίποφ  με 12 πόντους, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε ο Κίνο Κόλομ με 14 πόντους. Από την άλλη για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάρεκς Μέγιερις με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-40, 54-60, 72-72 (κ.α.), 82-86.