Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλων Πατρών – Λαύριο 72-61

Απόλλων Πατρών – Λαύριο 72-61

apollon patrwn

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 7261, για την 26η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να πετυχαίνει την αλλά και πικρή νίκη της, καθώς έπεσε κατηγορία, λόγω της νίκης του Κόροιβου Αμαλιάδας. Από την άλλη, το σύνολο του Χρήστου Σερέλη έχει ρεκόρ 1115. Στον αγώνα του πρώτου γυρού, που είχε διεξαχθεί στο Λαύριο, η τοπική ομάδα είχε κερδίσει με 7965.

Στην πρώτη περίοδο το Λαύριο πήρε διαφορά 2 πόντων (79), ύστερα από το καλάθι του Άσλεϊ Χάμιλτον, 4.08’’ πριν από το τέλος. Ο Απόλλων Πατρών με μία εύστοχη βολή του Στίβεν Μπαρτ πέρασε μπροστά με 109, 2.38’’ πριν από τη λήξη. Το σκορ της περιόδου ήταν 139, μετά από 6-0 σερί και έπειτα από το εύστοχο λέι απ του Κανταριάν Ρέινς, 37’’ πριν από το τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους (3314), με σερί 205, ύστερα από το δίποντο του Κανταριάν Ρέινς, 3.38”πριν από τη λήξη. Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη μείωσε στους 13 πόντους (3320), μετά το τζαμπ σουτ του Άσλεϊ Χάμιλτον, 1.08’’ πριν από το τέλος. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 35-23, με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να μειώνει στους 12 πόντους με καλάθι για την ομάδα του Λαυρίου, 25’’ πριν από τη λήξη.

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο με τρίποντο του Γιάννη Αθανασούλα, 4.23” πριν από τη λήξη, μείωσε σε 4138. Η ομάδα της Πάτρας με μία εύστοχη βολή του Τάιλερ Καλινόσκι πήρε διαφορά 4 πόντων (4541), 2.47” πριν από το τέλος. Το σκορ της περιόδου ήταν 5041, ύστερα από το εύστοχο λέι απ του Στίβεν Μπαρτ, 41” πριν από τη λήξη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Στίβεν Μπαρτ με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 6150, 2.57” πριν από το τέλος. Ο Απόλλων Πατρών με μία εύστοχη βολή του Δημήτρη Σλαφτσάκη, 1.15” πριν από τη λήξη, κράτησε τη διαφορά στους 11 πόντους (6857). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 7261, ύστερα από το δίποντο του Δημήτρη Σλαφτσάκη, 27” πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 35-23, 50-41, 72-61.
AΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Σκουτρόπουλος): Xίκεϊ 8 (2), Μπαρτ 27 (4), Διαμαντάκος 8, Κουζέλογλου 10 (2), Καλινόσκι 2, Στόκτον 3, Βεργίνης, Σλαφτσάκης 3, Ρέινς 11.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Xάμιλτον 12 (1), Έβανς 8, Γκρέι 10 (3), Στεφανίδης 5 (1), Μπολντς 10, Σάμλερ, Αθανασούλας 6 (1), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 8, Νίξον 2.