Κεντρική NBA Θρίαμβος για το Μέμφις, έβαλε τέλος στο σερί των Μπακς (vids)

Θρίαμβος για το Μέμφις, έβαλε τέλος στο σερί των Μπακς (vids)

giannis antetokounmpo bucks grizzlies

giannis-antetokounmpo-bucks-grizzlies

Το νικηφόρο σερί των Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο έλαβε τέλος, με τους Μέμφις Γκρίζλις να “στραγγαλίζουν” τα “ελάφια“, επικρατώντας άνετα με 113-93. Με τη νίκη αυτή, το Μέμφις σταμάτησε την “αιμορραγία” των 5 συνεχόμενων ηττών του, με κυριότερα “όπλα” την άμυνα στο 4ο δωδεκάλεπτο, τις οργανωτικές και εκτελεστικές ικανότητες του Μάικ Κόνλεϊ (20 πόντοι, 10 ασίστ) αλλά και τα σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (14/27), με προεξάρχοντα τον Βινς Κάρτερ!

Στα 40 του χρόνια, ο “Vinsanity” έχει περιοριστεί σε ρόλο spot-up σούτερ και στην πρώτη του παρουσία στη βασική πεντάδα τη φετινή σεζόν, τα πήγε περίφημα. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους, έχοντας μάλιστα απόλυτη ευστοχία (6/6 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 2/2 βολές!). Τα 5 από τα 6 τρίποντά του ήταν υπό συνθήκες catch-n-shoot ενώ κατάφερε να πετύχει ένα εντυπωσιακό, ανάποδο κάρφωμα, δείχνοντας ξανά ποιος είναι ο κορυφαίος dunker όλων των εποχών στο NBA!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπεσε “θύμα” του εξαιρετικού αμυντικού πλάνου των Γκρίζλις, ειδικά στην τελευταία περίοδο. Συνολικά είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, σε 27 λεπτά συμμετοχής. Τα ποσοστά ευστοχίας του δεν ήταν άσχημα (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές) αλλά οι ευκαιρίες που είχε να σκοράρει στο τρανζίσιον ήταν λιγοστές ενώ οι διάδρομοι προς το καλάθι ήταν πολύ καλά κλεισμένοι, κάτι που τον υποχρέωσε να σουτάρει περισσότερο. Στο 4ο δωδεκάλεπτο έμεινε στο απόλυτο μηδέν, δίχως να καταφέρει να πάρει ξανά στις πλάτες του το Μιλγουόκι.

Οι Μπακς ξεκίνησαν αρκετά καλά επιθετικά, με τον Τόνι Σνελ να βρίσκει ελεύθερα σουτ (10 πόντοι στα πρώτα λεπτά), όμως, ο Κάρτερ είχε μπει “ζεστός” στην αναμέτρηση, με 8 πόντους. Ο Γιάννης είχε 7 πόντους και 2 ασίστ στα πρώτα 6 λεπτά αλλά φορτώθηκε με 2 φάουλ, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί. Το Μέμφις “έτρεξε” ένα μικρό σερί και ολοκλήρωσε το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +6 (30-24).

Η ευστοχία των Γκρίζλις συνεχίστηκε στη 2η περίοδο, με τους Τρόι Ντάνιελς και Ζακ Ράντολφ να μπαίνουν δυναμικά στην εξίσωση ενώ ο Κάρτερ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 16 πόντους. Η διαφορά ήταν συνεχώς κοντά στους 10 πόντους και το ημίχρονο έληξε με σκορ 61-51. Το προβάδισμα των Γκρίζλις έφθασε ακόμη και στο +17 στα μέσα της 3ης περιόδου, μέχρι οι Μπακς να μειώσουν στους 11 (85-74), στο τέλος της 3ης περιόδου. Τα “ελάφια” ακουμπούσαν συχνά την μπάλα στο high-post, τρέχοντας τα αγαπημένα τους splits αλλά δεν μπορούσαν να “ματσάρουν” την ευστοχία του Μέμφις.

Στην τελευταία περίοδο, το Μέμφις επανήλθε στις “ρίζες” του και με “ατσάλινη” άμυνα κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Το 94-87 μετατράπηκε ταχύτατα σε 101-87, με 4 λεπτά για τη λήξη, με το Μιλγουόκι να ρίχνει “λευκή πετσέτα” στα τελευταία λεπτά. Η ανώτατη διαφορά των 2 ομάδων ήταν οι 20 πόντοι, η οποία έμελλε να είναι και η τελική.

Στην υπόλοιπη επικαιρότητα, οι Σαν Αντόνιο Σπερς “αναρριχήθηκαν” στην 1η θέση της Δυτικής Περιφέρειας, μετά τη νίκη τους επί των Χοκς, με τον Λέοναρντ να σημειώνει την 24η 30άρα του για φέτος! Η Γιούτα επικράτησε των Κλίπερς στο δυτικό ντέρμπι, έχοντας πλέον σαφές προβάδισμα για την κατάληψη της 4ης θέσης ενώ οι Τίμπεργουλβς θριάμβευσαν επί των Γουίζαρντς, χάρη στα “μαγικά” των Τάουνς και Ρούμπιο. Τέλος, οι Ράπτορς συνέτριψαν τους Μάβερικς ενώ οι Μπουλς πέρασαν από τη Σάρλοτ, έχοντας 4 παίκτες με +20 πόντους, για πρώτη φορά μετά από 9 χρόνια!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (13/3)

• Σικάγο Μπουλς – Σάρλοτ Χόρνετς 115-109 (Μίροτιτς 24 [11 ριμπάουντ], Γουέιντ 23, Μπάτλερ 23 [11 ασίστ] / Λαμπ 26, Κιντ-Γκίλκριστ 22, Γουόκερ 21)
  • Ντάλας Μάβερικς – Τορόντο Ράπτορς 78-100 (Μπαρνς 18, Νοβίτσκι 17 / ΝτεΡόζαν 25, Πάουελ 19)
  • Μιλγουόκι Μπακς – Μέμφις Γκρίζλις 93-113 (Αντετοκούνμπο 18, Μπρόγκντον 15 / Κάρτερ 24, Κόνλεϊ 20, Άλεν 15)
  • Ατλάντα Χοκς – Σαν Αντόνιο Σπερς 99-107 (Σρούντερ 22, Χάρνταγουεϊ 17, Μίλσαπ 16 / Λέοναρντ 31, Μίλς 15)
  • Γουάσινγκτον Γουίζαρντς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 104-119 (Γουολ 27, Μπιλ 20 / Τάουνς 39 [13 ριμπάουντ], Ρούμπιο 22 [19 ασίστ], Μπιέλιτσα 16 [10 ριμπάουντ])
  • Λος Άντζελες Κλίπερς – Γιούτα Τζαζ 108-114 (Πολ 33, Ρέντικ 16, Ρίβερς 15 / Χέιγουορντ 27, Χιλ 19, Ινγκλς 18)
  • Ορλάντο Μάτζικ – Σακραμέντο Κινγκς 115-120 (Βούσεβιτς 23, Φουρνιέρ 21, Πέιτον 13 [10 ριμπάουντ, 13 ασίστ] / Κόλισον 19 [13 ασίστ], Τόλιβερ 19 Κόλι-Στάιν 18, Χιλντ 17)
  • Λος Άντζελες Λέικερς – Ντένβερ Νάγκετς 101-129 (Ζούμπατς 25 [11 ριμπάουντ], Κλάρκσον 19 / Μάρεϊ 22, Μπάρτον 22, Γιόκις 18, Γκαλινάρι 18)

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…