Κεντρική NBA “Σκόνταψαν” πάνω στους “ταύρους” οι Μπακς του Γιάννη (vids)

“Σκόνταψαν” πάνω στους “ταύρους” οι Μπακς του Γιάννη (vids)

giannis antetokounmpo jimmy butler

giannis-antetokounmpo-jimmy-butler

Μοναδική ευκαιρία να “αναρριχηθούν” στην 5η θέση της Ανατολής έχασαν οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς ηττήθηκαν με 94-109 από τους Σικάγο Μπουλς. Τα “ελάφια” υπέστησαν μόλις την ήττα τους στα τελευταία 14 ματς, πέφτοντας θύμα της καταπληκτικής, και αναπάντεχης, εμφάνισης όλων των βασικών παικτών των φιλοξενούμενων. Οι “ταύροι” συνεχίζουν να δίνουν αγώνα για την είσοδο στα πλέι-οφς, πλησιάζοντας στη μισή νίκη τους 8ους, Μαϊάμι Χιτ ενώ γλίτωσαν τη “σκούπα” στη φετινή σειρά παιχνιδιών με το Μιλγουόκι (3-1). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν θετικός αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το κάτι παραπάνω, ώστε να “σπρώξει” την ομάδα του στη νίκη.

Ο “Greek freak” ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους (8/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη, σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας πόιντ-φόργουορντ εκμεταλλεύτηκε όσες ευκαιρίες είχε να τρέξει στο τρανζίσιον αλλά οι Μπουλς αναχαίτισαν υποδειγματικά το γρήγορο παιχνίδι των Μπακς. Παρότι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι (10 πόντοι στην 1η περίοδο) η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Γιάννη να μην έχει αρκετές επαφές με την μπάλα, κάτι που είχε ως συνέπεια να πάρει λιγότερα σουτ, σε σχέση με τα συνηθισμένα του στάνταρ. Στα θετικά του καταλογίζεται ακόμη το γεγονός ότι κέρδισε πληθώρα φάουλ σε αρκετές διεισδύσεις αλλά η περιορισμένη δράση του σε κρίσιμα σημεία, σε συνδυασμό με τη μέτρια απόδοση των συμπαικτών του συνέβαλλε καθοριστικά στη διαμόρφωση του αρνητικού αποτελέσματος.

Η βασική πεντάδα των Μπουλς “ζωγράφισε” πάνω στο παρκέ, με τον Νίκολα Μίροτιτς να τελειώνει την αναμέτρηση με 28 πόντους και 6/9 τρίποντα. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ έχει κάνει μεγάλο step-up στην απόδοσή του, με αποκορύφωμα το χθεσινό του ρεκόρ, σε ό,τι αφορά τη φετινή σεζόν. Με τρίποντα-“μαχαιριές”, κυρίως από την αδύνατη πλευρά σε spot-up συνθήκες έκανε την περιφερειακή άμυνα των Μπακς να υποφέρει.

Ο Ραζόν Ρόντο θύμισε κάτι από τις παλιές, καλές μέρες του στη Βοστόνη, έχοντας 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ. “Τρύπησε” σε αρκετές περιπτώσεις την αδύναμη άμυνα του Μιλγουόκι ενώ συχνά δεν συναντούσε αντίσταση κάτω από το καλάθι, σκοράροντας με εύκολα λέι-απ. Οργανωτικά έκανε επίδειξη του τρόπου που βλέπει το γήπεδο, “φτιάχνοντας” ιδανικά το παιχνίδι των “ταύρων”.

Ακόμη, ο σούπερ-σταρ, Τζίμι Μπάτλερ δεν επιδόθηκε σε αλόγιστο αριθμό σουτ, όπως συνηθίζει, προτιμώντας να “σπάει” την μπάλα, όποτε ερχόταν 2ος παίκτης πάνω του. Ο αλτρουισμός του συνέβαλλε στην “κατάρρευση” της αντίπαλης άμυνας ενώ σκόραρε με υψηλή αποδοτικότητα όποτε του δόθηκε ευκαιρία. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους (8/13 σουτ) και 14 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), κάνοντας καλή δουλειά και στο μαρκάρισμα του Γιάννη.

Τα πάντα έβαιναν καλώς για τους Μπακς μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου, καθώς προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους (43-31). Δεν κατόρθωσαν, όμως, να περιορίσουν τους βασικούς του Σικάγο, με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο -1 (55-56). Στην 3η περίοδο, οι Μπουλς ήταν καταπληκτικοί στην επίθεση, προκαλώντας συνεχή ρήγματα στην άμυνα, παίρνοντας τα ριμπάουντ (49 έναντι 34) και ανακόπτοντας τους αιφνιδιασμούς των αντιπάλων. Το Μιλγουόκι “έτρεχε” την επίθεσή του μέσω του χάι-ποστ αλλά ήταν αρκετά προβλέψιμο στις επιλογές του. Η 3η περίοδος έληξε με σκορ 79-91. Το κακό ξεκίνημα της 4ης περιόδου έβαλε οριστική “ταφόπλακα” στα όνειρα των “ελαφιών”, με τη διαφορά να φθάνει ακόμη και τους 20 πόντους, μέχρι να καταλήξουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα ματς, οι Κινγκς πραγματοποίησαν επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας των Κλίπερς στην εκπνοή, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να τα πηγαίνει περίφημα! Οι Σέλτικς ισοφάρισαν τους Καβαλίερς στην κορυφή της Ανατολής ενώ οι Ρόκετς “κατέστρεψαν” την άμυνα των Θάντερ, με 20 εύστοχα τρίποντα, 63.3% ποσοστό ευστοχίας και 32 ασίστ! Η περιφέρεια των Γουόριορς βρέθηκε σε μεγάλα κέφια και τέλος, ο Άντονι Ντέιβις “οργίασε” μέσα στο Ντένβερ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (26/3)

• Φοίνιξ Σανς – Σάρλοτ Χόρνετς 106-120 (Μπούκερ 23, Γουόρεν 21 [10 ριμπάουντ], Γιούλις 16 / Γουόκερ 31, Γουίλιαμς 21, Μπατούμ 18 [10 ασίστ])
  • Μπρούκλιν Νετς – Ατλάντα Χοκς 107-92 (Λόπεζ 23, Λιν 19 / Σρούντερ 24, Χάουαρντ 19 [16 ριμπάουντ])
  • Σακραμέντο Κινγκς – Λος Άντζελες Κλίπερς 98-97 (Κόλισον 19, Χιλντ 15, Παπαγιάννης 12 / Τζόρνταν 20 [11 ριμπάουντ], Πολ 17, Γκρίφιν 17)
  • Σικάγο Μπουλς – Μιλγουόκι Μπακς 109-94 (Μίροτιτς 28, Μπάτλερ 20 [14 ασίστ], Ρόντο 18, Λόπεζ 18 / Αντετοκούνμπο 22, Μονρό 16)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Χιούστον Ρόκετς 125-137 (Γουέστμπρουκ 39 [11 ριμπάουντ, 13 ασίστ], Καντέρ 23, Άνταμς 15 / Γουίλιαμς 31, Γκόρντον 24, Αρίζα 24, Χάρντεν 22 [12 ασίστ])
  • Φιλαδέλφια 76ερς – Ιντιάνα Πέισερς 94-107 (Ροντρίγκεζ 16, Λονγκ 15 [10 ριμπάουντ], Κόβινγκτον 15 / Τζορτζ 21, Τέρνερ 17 [16 ριμπάουντ], Τιγκ 16)
  • Μαϊάμι Χιτ – Μπόστον Σέλτικς 108-112 (Τ.Τζόνσον 24, Τζ. Τζόνσον 20, Γουάιτσαϊντ 19 [15 ριμπάουντ] / Τόμας 30, Κράουντερ 25, Τζόνσον 14)
  • Μέμφις Γκρίζλις – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 94-106 (Κόνλεϊ 29, Γκασόλ 15 / Τόμπσον 31, Κάρι 21 [11 ασίστ], Ιγκουοντάλα 20)
  • Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Ντένβερ Νάγκετς 115-90 (Ντέιβις 31 [15 ριμπάουντ], Χόλιντεϊ 13 / Πλάμλι 16, Μάρεϊ 13)
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Λος Άντζελες Λέικερς 97-81 (Λίλαρντ 22, Κραμπ 18 / Ράσελ 22, Ένις 14)

Elite league: Τα αποτελέσματα των Play off/ Play out

Στο Final Four της Elite League πέρασε ο Ερμής Σχηματαρίου. Ο Ερμής Σχηματαρίου επικράτησε…