Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Ολυμπιακός 63-70

Ρέθυμνο – Ολυμπιακός 63-70

rethymno olympiakos

rethymno-olympiakos

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Basket League, ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 7-15 έως και 3 λεπτά πριν από το φινάλε, κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Ρέθυμνο, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 70-63.

Πλέον, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου “κοιτούν” το κρίσιμο παιχνίδι στην Τουρκία με την Αναντολού Εφές για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ενώ αυτοί του Νίκου Βετούλα στοχεύουν να επιστρέψουν στις νίκες στο ματς με τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.

Ο Λέμον με 4 πόντους ήταν αυτός που “άνοιξε λογαριασμό” για χάρη του Ρεθύμνου, ωστόσο Σπανούλης και Μιλουτόνοφ έβαλαν μπροστά τους “ερυθρόλευκους” (4-7), οι οποίοι στα επόμενα λεπτά κρατούσαν το προβάδισμά τους.

Ο Κεμ Μπιρτς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και σε συνεργασία με τον Σπανούλη σημείωσε το πρώτο του καλάθι, ανεβάζοντας στην αμέσως επόμενη επίθεση τη διαφορά στο +7 (12-19). Παρ’ όλα αυτά, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι δια χειρός Τάλτον και Άρνολντ κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση “αναπνοής” (18-19).

Με εξαιρετική άμυνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι χάρη σε δύο διαδοχικά καρφώματα (Μπιρτς, Παπαπέτρου) μεγάλωσαν τη διαφορά (ξανά) στο +7 (20-27). Αθηναίου και Γιανγκ διαμόρφωσαν το 23-31 και ο Ιωάννης Παπαπετρου με σουτ πίσω από τα 6.75 μ. ανέβασε το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα στο +9 (25-34) βάζοντας ζόρια στους Κρητικούς, οι οποίοι χάρη στον… διψήφιο Λέμον (10 π.) βρήκαν τον τρόπο να πάνε στ’ αποδυτήρια μόλις στο -4 (32-36).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέλαβαν δράση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ “έφθειραν” την αντίπαλη φροντ λάιν (35-42), δίχως όμως να έχουν βρει το… μυστικό προκειμένου να “κλείσουν” τον εξαιρετικό, Λέμον, ο οποίος με 2 σερί τρίποντα μείωσε για πολλοστή φορά σε 41-42. Υπαρχηγός κι αρχηγός “απάντησαν” (41-47) από πλευράς Πειραιωτών κρατώντας υπέρ τους την κατάσταση μέχρι και 10 λεπτά πριν από το φινάλε.

Ένα επιμέρους 7-15 (έως 3 λεπτά πριν από το φινάλε), έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με 70-63, παρόλο που δεν εντυπωσίασε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-36, 45-51, 63-70.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 4, Άρνολντ 9 (1), Φιτζπάτρικ 6 (2), Λέμον 18 (2), Ραζής, Σάφτεναρ 6 (2), Τάλτον 4, Καμπερίδης 5 (1), Πανατεράκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 12 (2), Μπιρτς 15, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 5 (1), Ουότερς 6, Αγραβάνης 6 (1), Αθηναίου 4.