Κεντρική NBA Πλησιάζει τον Όσκαρ ο Γουέστμπρουκ! (vid)

Πλησιάζει τον Όσκαρ ο Γουέστμπρουκ! (vid)

russell westbrook oscar robertson

russell-westbrook-oscar-robertson

8 τριπλ-νταμπλ στα τελευταία 14 ματς χρειάζεται ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, προκειμένου να καταρρίψει το απόλυτο ρεκόρ του Όσκαρ Ρόμπερτσον, ο οποίος είχε σημειώσει 41 τριπλ-νταμπλ κατά μήκος μίας σεζόν. Ο “Westbeast” πέτυχε το 34ο εναντίον των Ράπτορς χθες, με τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ να κάνουν έναν υγιεινό περίπατο μέσα στον Καναδά, επικρατώντας με 102-123. Ήταν ο 4ος συνεχόμενος αγώνας με διψήφιο αριθμό σε 3 κατηγορίες για τον “Ρας“, ένα σερί που το έχει επαναλάβει 3 φορές φέτος!

Συνολικά είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής, εξασφαλίζοντας το τριπλ-νταμπλ από την 3η περίοδο. Τα τελευταία 32 χρόνια, ουδείς παίκτης έχει κατορθώσει να εξασφαλίσει το τριπλ-νταμπλ σε λιγότερο από 30 λεπτά συμμετοχής τόσες φορές μέσα στη σεζόν (10 συνολικά)! Η “συνταγή”, μέσω της οποίας έφθασε ξανά σε τέτοια επίπεδα ήταν ο γνωστός. Πάσαρε αμέσως στον ελεύθερο συμπαίκτη του, σε περίπτωση που ήταν σε άμεση θέση για να σκοράρει ενώ συχνά εκτελούσε ο ίδιος, παίρνοντας αρκετά σουτ από μέση και μακρινή απόσταση (4/8 τρίποντα). Ο Γουέστμπρουκ συνεχίζει να διατηρεί στις “πλάτες” του την Οκλαχόμα, η οποία δείχνει να σταθεροποιείται στην 6η θέση της Δύσης.

Πήραν το πάνω χέρι οι Μάβερικς, άλωσαν το L.A με ηγετικό Ντόνσιτς

Ο Λούκα Ντόνσιτς έδωσε τη νίκη στο Ντάλας. Οι Ντάλας Μάβερικς άφησαν πίσω τους την κακή εμ…