Κεντρική NBA Μαινόμενοι “ταύροι”, καυτοί “ήλιοι”, εξαιρετικοί Μπλέιζερς (vids)

Μαινόμενοι “ταύροι”, καυτοί “ήλιοι”, εξαιρετικοί Μπλέιζερς (vids)

jimmy butler chicago bulls

jimmy-butler-chicago-bulls

Στο πρώτο παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του Κέβιν Ντουράντ, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς δεν κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, με τους Σικάγο Μπουλς να παίρνουν μια μεγάλη νίκη, με 94-87. Ήταν η χειρότερη επιθετική συγκομιδή για τους “πολεμιστές” φέτος, οι οποίοι ηττήθηκαν σε 2ο σερί παιχνίδι για πρώτη φορά έπειτα από τον Απρίλιο του 2015!

ΝΒΑ και Euroleague με τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς και με LIVE STREAMING προς τους πελάτες της 2winbet.gr, η οποία προσφέρει τα… πάντα και με πλούσιες στοιχηματικές επιλογές!

Η all-around παρουσία του Τζίμι Μπάτλερ αποδείχθηκε καθοριστική για τους “ταύρους” ώστε να αποσπάσουν το θετικό αποτέλεσμα. Με ολοκληρωτική παρουσία σε άμυνα και επίθεση, ο “Jimmy Buckets” ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, με 10/10 βολές. Η ικανότητά του στην εκμαίευση των φάουλ έπαιξε σπουδαίο ρόλο ενώ ο συνδυασμός δημιουργίας και εκτέλεσης μετά το πικ-εν-ρολ ήταν “θανατηφόρος” για τους Γουόριορς.

Σπουδαίο ρόλο διαδραμάτισε ακόμη ο Μπόμπι Πόρτις, με τον δευτεροετή φόργουορντ να υπηρετεί άριστα τον ρόλο του ευέλικτου, “stretch” 4αριού. Με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ απέδειξε ξανά ότι έπρεπε να αγωνίζεται περισσότερο από την αρχή της χρονιάς.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από ορισμένες αυξομειώσεις στο προβάδισμα, με τους Γουόριορς να έχουν το πάνω χέρι κυρίως από τη 2η περίοδο μέχρι τα μέσα της 3ης. Οι Μπουλς αντεπιτέθηκαν και τα πάντα κρίθηκαν σε ένα απίστευτα ιδιόμορφο, 4ο δωδεκάλεπτο. Στα πρώτα 7 λεπτά, το επιμέρους σκορ ήταν 5-12 υπέρ των Γουόριορς. Στα τελευταία 5 λεπτά όμως, τα φώτα “έσβησαν”. Το Γκόλντεν Στέιτ είχε μόλις 1/11 σουτ (!), με τους Μπουλς να “τρέχουν” σερί 10-2 και να “καθαρίζουν” την υπόθεση-νίκη. Το παρακάτω shot chart των Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον λέει όλη την αλήθεια για τους “dubs”, οι οποίοι είχαν συνολικά 6/30 τρίποντα.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=iwaTcpWnO98]Παρά τους 45 πόντους του Ράσελ Γουέστμπρουκ (3η σερί 40άρα, 2η φορά που πετυχαίνει τέτοιο σερί φέτος), ο πλουραλισμός των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλείζερς αποδείχθηκε ακαταμάχητος, με την “αρμάδα” του Ντέιμιαν Λίλαρντ να πετυχαίνει μια μεγάλη νίκη, με 114-109. Το Πόρτλαντ βρήκε αρκετές φορές τον δρόμο προς το καλάθι στα τελευταία λεπτά, ανατρέποντας άμεσα το -8, στο οποίο βρέθηκε στην 4η περίοδο.

Ο Λίλαρντ ήταν εξαιρετικός, με 33 πόντους και 11/23 σουτ, έχοντας ακόμη 5 συμπαίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (ΜακΚόλουμ 18, Νέρκιτς 18, Αμίνου 14, Κραμπ 11, Χάρκλες 10). Οι πολλαπλές πηγές σκοραρίσματος ήταν και αυτές που έκαναν τη διαφορά, καθώς ο Γουέστμπρουκ ήταν απελπιστικά μόνος στον εκτελεστικό τομέα. Μόλις 2 συμπαίκτες του ήταν “διψήφιοι” (Καντέρ 18, Γκίμπσον 15) και με τον ίδιο να μην έχει καλά ποσοστά (12/36 σουτ), το τελικό αποτέλεσμα φαντάζει απόλυτα λογικό.

Τέλος, οι Σανς πραγματοποίησαν μια από τις πιο μεστές εμφανίσεις τους φέτος, νικώντας εύκολα τους Σάρλοτ Χόρνετς με 120-103. Οι “ήλιοι” σούταραν με 59,7% στα σουτ εντός πεδιάς (ρεκόρ για φέτος), μοιράζοντας μάλιστα 30 ασίστ και έχοντας 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Προεξάρχων ήταν ο Μαρκίς Κρις με 17 ενώ ο Άλαν Γουίλιαμς τον ακολούθησε με 16 αλλά και 12 ριμπάουντ, συνεχίζοντας το σερί των καλών εμφανίσεών του.

Στον αντίποδα, ο Κέμπα Γουόκερ ήταν ξανά ο μεγάλος πρωταγωνιστής, με 26 πόντους αλλά η υπερβολική εξάρτηση της επίθεσης των Χόρνετς από αυτόν, τους έχει στοιχίσει πολύ στην κατάταξη. Το όνειρο των πλέι-οφς δείχνει να απομακρύνεται, με την ανάμνηση της περσινής, επιτυχημένης χρονιάς να φαίνεται πολύ μακρινή πλέον…

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (2/3)

• Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Σικάγο Μπουλς 87-94 (Κάρι 23, Τόμπσον 13 / Μπάτλερ 22, Πόρτις 17 [13 ριμπάουντ])
  • Σάρλοτ Χόρντετς – Φοίνιξ Σανς 103-120 (Γουόκερ 26, Γουίλιαμς 19, Καμίνσκι 16 / Κρις 17, Γουόρεν 16, Μπαρμπόσα 16, Γουίλιαμς 16)
  • Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 109-114 (Γουέστμπρουκ 45, Γκίμπσον 15 / Λίλαρντ 33, ΜακΚόλουμ 18, Νέρκιτς 18 [12 ριμπάουντ])

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…